GRANIT ULTRA USB KIT BT RUGGED 1D/2D FLEXRANGE VIBRATOR CONTACT CH
GRANIT ULTRA USB KIT BT RUGGED 1D/2D FLEXRANGE VIBRATOR CONTACT CH
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increases productivity by giving the opportunity to wander, without the tangle of cables
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-Rugged Cordless Area-Imaging Scanner
Granit Ultra scanners expand capabilities and define the next generation of ultra-rugged scanning.
ULTRA SCAN PERFORMANCE
For a scanner to optimize productivity, it should read and transmit common barcodes nearly as fast as the user can pull the trigger, and Granit Ultra is engineered to do just that. Damaged or low-quality printed barcodes can cause scanners' pace to decrease, or even force cumbersome (and error-prone) manual data entry. To maximize throughput, scanners must successfully compensate for poor code quality before scan delays put pressure on production.
Granit Ultra integrates high speed processing, AI algorithms, and decoding enhancements to result in an average 45% scanning speed increase vs. Granit XP*, enabling improved productivity. XR models are ready for action, reading barcodes from contact to nearly 6' (1.8m) for UPC codes, or up to 33' (10.85m) for 100 mil Code 39
ULTRA DURABILITY
In modern warehouse, distribution center, and manufacturing environments, any scanner must be durable enough to survive harsh operating conditions and powerful enough to capture and transmit barcode data without slowing workflows. Under exactly that kind of rough treatment, Granit is ready to deliver. 10' drops from fork trucks, docks, and picking trucks, 7,500 1-meter tumbles from normal working height, and wide operating temperatures are no problem.
But great specs are meaningless if there are other weak links in the chain. For instance, customers often cite scratched and broken scan windows as a frequent failure point in competitive scanners. Honeywell Granit Ultra's small, deeply recessed, scratch- and impact-resistant scan window is designed to address this, helping ensure that the electronics and optics remain IP65/68 protected. The new charge and communication base is tested to 500,000 insertion cycles, and recessed charge contacts help protect this critical component from potential impacts.
Tech Specs
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 5.5" |
| Length | 7.7" |
| Rugged | Yes |
| Features | Beep |
| Bluetooth | Yes |
| Scan Mode | Trigger |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| Durability | Scratch Resistant |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Red |
Show all 59 specsShow fewer
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
|---|---|
| Product Line | Granit Ultra |
| Product Name | GRANIT ULTRA 2105iXR Ultra-Rugged Cordless Area-Imaging Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Scan Pattern | Area |
| Product Color | Red |
| Product Model | 2105iXR |
| Scanner Range | FlexRange |
| Host Interface | USB |
| Product Family | Granit Ultra |
| Radio Frequency | Yes |
| Standby Current | 120 mA |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Motion Tolerance | 177 in/s |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>GRANIT ULTRA 2105iXR Ultra-Rugged Cordless Area-Imaging Scanner</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery (BAT-SCN11)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Cable (CBL-500-300-S00)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Horizontal Base (CCB23-100BT-07N-N)</li></ul> |
| Application/Usage | Distribution |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 35.60 ft |
| Drop Specification | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>3m (10 ft): MIL-STD-810G, 25C (77°F), 55% RH</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2.4m (8 ft): 20 drops at 25°C (77°F), 55% RH</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2m (6.5 ft): 50 drops from -30°C to 50°C (-22°F to 122°F), uncontrolled RH</li></ul> |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 14.99 oz |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Field of View (Vertical) | 30° |
| Manufacturer Part Number | 2105IXR-3USB-CLHN |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hour |
| Field of View (Horizontal) | 40° |
| Barcode Symbology Supported | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal, Digimarc, DOT Code, and OCR symbologies</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 20kV |
| Maximum Operating Power Consumption | 5 W |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 100 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 100 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands

NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



