NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for in-store retail environments requiring a highly accurate 2D scanning solution in a durable form factor, the Voyager™ Extreme Performance (XP) 1470g scanner delivers industry-leading scanning capability on traditional barcodes and digital screens - even on damaged and difficult-to-read codes.
With better durability and a more powerful scan capability than previous models - or any competitive scanner in its class - the Voyager XP 1470g scanner is the perfect option for workflows that include 1D and 2D barcode reading and require a more robust and reliable solution. The Voyager XP 1470g scanner combines added durability and better scan capability at the same competitive price point as its predecessor. The scanner's extended scan distance will reach right to the bottom of the cart without bending and wasted time at the checkout.
Built on the platform of Honeywell's iconic Voyager series handheld scanners, the Voyager XP 1470g scanner is fully backward-compatible with existing Voyager accessories, reducing total cost of ownership.
Engineered to 30 drops at 1.8 m (6 ft) and 1,000 tumbles at 0.5 m (1.6 ft), the Voyager XP 1470g scanner is built to withstand busy point-of sale scanning with much better accuracy than comparable solutions.
FEATURES AND BENEFITS
Highly accurate and fast scanning of even damaged and poorquality barcodes, with an extended scan distance to reach the bottom of the cart without bending and wasted time at point of sale.
Enhanced performance on the codes stores scanevery day, including digital coupons,codes, and wallets oncustomers' smartphones, as well as merchandise codes at the register.
Honeywell Operational Intelligence software delivers on-demand scan insights, enabling higher employee productivity and throughput.
The Honeywell Scanner Management Utility (SMU) creates a holistic solution that automates deployment and updating of the scanner.
Tech Specs
| Width | 6.7" |
|---|---|
| Height | 3.2" |
| Length | 2.4" |
| Brand Name | Honeywell |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Line | Voyager XP |
| Product Name | Voyager Extreme Performance (XP) 1470g Durable, Highly Accurate 2D Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Product Color | Black |
| Product Model | 1470g |
Show all 23 specsShow fewer
| Host Interface | USB |
|---|---|
| Product Family | Voyager XP 1470 |
| Product Series | 1470 |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | 1470G2D-2USB-1-N |
| Barcode Symbology Supported | Reads standard 1D, PDF, 2D, and DotCode symbologies |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
1960H HEALTHCARE 1D/2D SCANNER ONLY - CABLE SOLD SEPARATELY
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



