GRANIT ULTRA SCANNER-ONLY TETHERED RUGGED 1D/2D STANDARD RANG
GRANIT ULTRA SCANNER-ONLY TETHERED RUGGED 1D/2D STANDARD RANG
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Laser-free design provides high-performance scanning without the risk of eye injury
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Honeywell Granit Ultra scanners expand capabilities and define the next generation of ultra-rugged scanning.
ULTRA SCAN PERFORMANCE
For a scanner to optimize productivity, it should read and transmit common barcodes nearly as fast as the user can pull the trigger. Granit Ultra is engineered to do just that. Damaged or low quality printed barcodes can cause scanners' pace to decrease, or even force cumbersome (and error-prone) manual data entry. To maximize throughput, scanners must successfully compensate for poor code quality before scan delays put pressure on production
Granit Ultra integrates high speed processing, AI algorithms, and decoding enhancements to result in an average 45% scanning speed increase vs. Granit XP*, enabling improved productivity. SR models are ready for action, reading barcodes from contact to arm's length.
ULTRA DURABILITY
In modern warehouse, distribution center, and manufacturing environments, any scanner must be durable enough to survive harsh operating conditions and powerful enough to capture and transmit barcode data without slowing workflows. Under exactly that kind of rough treatment, Honeywell Granit Ultra is ready to deliver. 10' drops from fork trucks, docks, and picking trucks, 7,500 tumbles from 3'/1m (typical working height), and wide operating temperatures from deep freezers to the heat of summer are no problem.
But great specs alone are meaningless if there are other weak links in the chain. For instance, customers often cite scratched and broken scan windows as a frequent failure point in competitive scanners. Honeywell Granit Ultra's small, deeply recessed, scratch- and impact-resistant scan window is designed to address this, helping ensure that the electronics and optics remain IP65/68 protected. Scanner cables are another commonly reported failure point for other brands. Honeywell's rigorous specifications on scanner cables (including 500K cycle flex, weighted pull, and even deep freezer specific versions tested to 300K flexes at a frigid -30C/-22F) ensure that each link in the data chain offers premium reliability.
ULTRA EASE OF USE
Ready to operate right out of the box for many applications, Granit offers easy custom configuration in the time it takes to scan a barcode. Comfortable ergonomic design compliments the human hand and is readily compatible with the range of users. Crisply focused illumination intuitively defines the field of view, and a sharp aimer both defines the focal point and can be used for precise targeting in applications where many barcodes are located close together. And for workflows better expedited by reading many barcodes at once, Granit can read multiple codes in the field of view, organizing and outputting the data in a predefined order using Honeywell's Data Format Editor.
Tech Specs
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 5.5" |
| Length | 7.7" |
| Rugged | Yes |
| Features | Ergonomic Design |
| Brand Name | Honeywell |
| Durability | Scratch Resistant |
| Form Factor | Handheld |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Line | Granit Ultra |
| Product Name | GRANIT ULTRA 2100ISR Ultra-Rugged Area-Imaging Scanner |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Type | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scan Pattern | Area |
| Product Model | 2100ISR |
| Scanner Range | Standard Range |
| Host Interface | USB |
| Product Family | Granit Ultra |
| Standby Current | 175 mA |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Motion Tolerance | 157 in/s |
| Application/Usage | Packing |
| Illumination Type | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 40.67" |
| Drop Specification | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>3m (10 ft): MIL-STD-810G, 25C (77°F), 55% RH</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2.5m (8 ft): 20 drops from -30°C to 50°C (-22°F to 122°F), uncontrolled RH</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2m (6.5 ft): 50 drops from -30°C to 50°C (-22°F to 122°F), uncontrolled RH</li></ul> |
| Illumination Color | White |
| Scanning Capability | 2D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 1080 |
| Field of View (Vertical) | 36° |
| Manufacturer Part Number | 2100ISR-3N |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Barcode Symbology Supported | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal, Digimarc, DOT Code, and OCR symbologies</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 20kV |
| Maximum Operating Power Consumption | 2.75 W |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands

NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



