
GIGABIT ENET POE INJECTOR INDUSTRIAL 60W POE++ IP30 1-PORT
GIGABIT ENET POE INJECTOR INDUSTRIAL 60W POE++ IP30 1-PORT
Key Features
- Saves money by delivering 60W of power + data up to 328 ft. through existing cabling
- Extends power + data to any PoE or PoE+ device installed where no AC outlet is available
- Supports Gigabit Ethernet data transfer speeds up to 1000 Mbps (1 Gbps)
- Quick and easy plug-and-play installation with no configuration necessary
- Industrial-grade IP30 metal housing ready for DIN rail-mounting with included hardware
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Now You Can Add a PoE Device to Your LAN Without a PoE Switch
Add a surveillance camera, wireless access point, VoIP phone, outdoor kiosk, smart lights or other PoE (Power over Ethernet) device to your home or office network, even if your network switch doesn't support PoE. Instead of making an expensive upgrade to a PoE switch, you can use this single-port PoE++ injector to send 60W of power, as well as Gigabit Ethernet data, through your existing Cat5e/6/6a cabling. It is recommended for Wi-Fi applications that require more than 30W of power.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
This compact PoE plus injector delivers 10/100/1000 Mbps (1 Gbps) of data and up to 60W of power using existing Cat5e/6/6a cables. That means, in addition to not buying a new PoE network switch, you also don't need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective midspan injector sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor.
Expand Your PoE Network Up to 328 ft.
The NPOEI-60W-1G delivers both power and data to any IEEE 802.3af (PoE), 802.3at (PoE+) or 802.3bt (4PPoE) device up to 328 feet (100 meters) away. This allows you to install a device in a building lobby, on a ceiling, inside a warehouse or anywhere else an AC power outlet is unavailable. The PoE+ injector supports full-duplex 2 Gbps communication for sending and receiving data simultaneously. It also protects your device against short circuits, high voltage and overloads.
Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes
No configuration or software is required to add the NPOEI-60W-1G to your LAN (local area network). Just connect your switch or Ethernet network to the shielded RJ45 LAN port and your PoE device to the shielded RJ45 PoE port using existing Cat5e/6/6a cable. The included terminal block offers dual primary and redundant power inputs. DIP switches and LEDs help you find the right settings for your application. The NPOEI-60W-1G automatically detects which connected devices are compatible.
Designed for Installation on a DIN Rail
A DIN rail kit is included for mounting the IP30-rated metal housing on a well-grounded corrosion-free rail. The fanless design is ideal for silent operation.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 1" |
| Height | 4.6" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | DIN Rail/Wall/Rack Mountable |
| Input Ports | 1 x Ethernet |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Product Name | NPOEI-60W-1G PoE Injector |
| Product Type | PoE Injector |
| Compatibility | <ul> <li>Surveillance Camera</li> <li>Wireless Access Point</li> <li>VoIP Phone</li> <li>Outdoor Kiosk</li> <li>Smart Lights</li> <li>PoE (Power Over Ethernet) Device</li> </ul> |
Show all 27 specsShow fewer
| Input Voltage | 57 V DC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | NPOEI-60W-1G |
| TAA Compliant | Yes |
| Protection Type | Short Circuit |
| Package Contents | <ul> <li>NPOEI-60W-1G PoE Injector</li> <li>24-57VDC Terminal Block</li> <li>DIN Rail-Mounting Kit</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Additional Information | <ul> <li>Operating Temperature Range: -49 to 167 F (-40 to 75 C)</li> <li>Storage Temperature Range: -49 to 185 F (-40 to 85 C)</li> <li>Relative Humidity: 5 to 95% RH, Non-Condensing</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NPOEI-60W-1G |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> <p><b>IEEE Standards Supported</b></p> <ul> <li>802.3af</li> <li>802.3at</li> <li>802.3bt</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SW-BOX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


USB OVER CAT5/CAT6 EXTENDER KIT 1PORT INDUSTRIAL USB 2.0 W ESD
HDMI OVER CAT6 EXTENDER 2PORT SPLITTER KIT W/ POC 4K 4:4:4 TAA

USB OVER CAT5/CAT6 EXTENDER KIT 4PORT INDUSTRIAL USB 2.0 W ESD
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.