
GIGABIT ENET POE EXTENDER CAT5E/6/6A 1-PORT WATER RESISTANT
GIGABIT ENET POE EXTENDER CAT5E/6/6A 1-PORT WATER RESISTANT
Key Features
- Saves money by delivering 30W of power + data up to 328 ft. through existing cabling
- Cascade up to 4 extenders to extend PoE connection up to 1640 ft. (500 m) total
- Extends power + data to any PoE or PoE+ device installed where no AC outlet is available
- Supports Gigabit Ethernet data transfer speeds up to 1000 Mbps (1 Gbps)
- Aluminum housing is IP65 rated for protection against water spray from all directions
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Gigabit Extender Lets You Cascade Your Existing PoE/PoE+ Connection up to 500 Meters
This single-port connector allows you to extend the connection between your powered source device, such as a PoE (Power over Ethernet) switch, and a remote PoE device an extra 328 feet (100 meters). In addition, by cascading as many as four NPOE-EXT-1G30 extenders, you can extend that connection as far as 1640 feet (500 meters) total. Just connect the extender between two sections of Cat5e/6/6a cable up to 328 feet each.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
The compact PoE/PoE+ extender delivers 10/100/1000 Mbps of data and up to 30 watts of power using existing Cat5e/6/6a cables, eliminating the need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective extender sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor. It also automatically detects PoE/PoE+ equipment and protects it from being damaged by incorrect installation.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this extender supports PoE, it can supply the power to operate compatible IEEE 802.3at/af PoE devices, such as security cameras, VoIP telephones, point-of-sale kiosks and access control devices. This saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing individual power supplies for each device. It also helps you install PoE devices in areas far away from AC outlets, such as poles or ceilings. It supports half/full-duplex 1 Gbps communication for sending and receiving data simultaneously, and protects your PoE device against short circuits and overloads.
IP65 Rating Denotes Resistance to Dust and Water
The IP65 rating means the aluminum housing is not only 100% protected against dust, but also able to endure water spray, such as from a nozzle, from all directions. This makes the NPOE-EXT-1G30WP ideally suited to outdoor use.
Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes
No configuration or software is required to add the NPOE-EXT-1G30WP to your LAN. Just connect your switch or network jack and your PoE/PoE+ device to the shielded RJ45 Power + Data ports using existing Cat5e/6/6a cable. LEDs indicate the unit is receiving power and is ready to transmit data.
Designed for Installation Almost Anywhere
Mounting holes are featured for installing the extender on a shelf, desktop, wall or any other smooth surface with user-supplied hardware. The silver aluminum housing fits in the palm of your hand, so it is small enough to hide away without interfering with your workflow or décor. The fanless design is ideal for silent operation.
Tech Specs
| Depth | 1.6" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 5.7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | NPOE-EXT-1G30WP Network Extender |
| Product Type | Network Extender |
| Product Color | Silver |
| Product Model | NPOE-EXT-1G30WP |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>NPOE-EXT-1G30WP Network Extender</li> <li>2 x Water-resistant Covers</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Material | Aluminum |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum Extended Range | 328.08 ft |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NPOE-EXT-1G30WP |
| Certifications & Standards | <ul> <li>FCC</li> <li>CE</li> </ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 125 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-ANT from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

WI-FI ANTENNA CHARCOAL DUAL-BAND 2.4/5GHZ RPSMA 194MM
ANTENNA WIFI 2.4/5GHZ RPSMA GRA 194MM WI-FI ANTENNA CHARCOAL
CELLULAR ANTENNA CHARCOAL 600MHZ 6GHZ SMA 180MM
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.