GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Honeywell Genesis™ XP 7680g is a hands-free presentation scanner that delivers an impactful customer experience while increasing business productivity.
BIG VALUE IN A SMALL PACKAGE
Increased Productivity
The Genesis XP features 20% faster scanning speed and a larger scanning area than previous products. Honeywell's field proven XP scanning technology handles poorly printed and damaged barcodes with ease. Impressive depth of field allows barcodes to be read even if placed right at the face of the scanner.
Featuring a full 1 mega-pixel imager and fast processor, the Genesis XP reads barcodes fast and handles a high level of motion tolerance resulting in fewer repeat scans, keeping employees productive and efficient.
Fantastic User Experience
The compact and modern design offers a contemporary experience with minimal counter space required. The 360° tri-color LED ring highlights the scanning target area and provides clear user feedback, offering an intuitive experience for both employees and customers.
The scanning user experience is a key element for delightful customer engagement. The warm, white light illumination is more pleasing to the eye. The automatic object detection feature turns the illumination completely off between scans, so the scanner is not a distraction.
Tech Specs
| Width | 40" |
|---|---|
| Height | 12.1 ft |
| Length | 80" |
| Rugged | Yes |
| Features | Beep |
| Scan Mode | Trigger |
| Brand Name | Honeywell |
| Form Factor | Hands-free |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Line | Genesis XP |
| Product Name | Genesis XP 7680g Barcode Scanner Kit |
Show all 44 specsShow fewer
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
|---|---|
| Scan Pattern | Area |
| Input Current | 500 mA |
| Product Color | Black |
| Product Model | 7680g |
| Host Interface | IBM 46XX |
| Product Family | Genesis XP |
| Stand Included | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Motion Tolerance | 158 in/s |
| Package Contents | <ul><li> Genesis XP 7680g Scanner</li><li> USB Type A 3m straight cable</li><li> Stand</li></ul> |
| Image Sensor Type | Imager |
| Drop Specification | <p>50 drops @ 1.5 m</p> |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Weight (Approximate) | 11.99 oz |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Field of View (Vertical) | 30° |
| Manufacturer Part Number | 7680GSR-2USB-1-N |
| Field of View (Horizontal) | 48° |
| Barcode Symbology Supported | <ul><li> Reads standard 1D, 2D, PDF, 2D, Dotcode symbologies, Digimarc supported</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Maximum Operating Power Consumption | 2.50 W |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands

NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
1960H HEALTHCARE 1D/2D SCANNER ONLY - CABLE SOLD SEPARATELY
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



