GEL WRIST REST FOR STANDING DES BLACK
GEL WRIST REST FOR STANDING DES BLACK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for use with height adjustable desks, the 3M™ Gel Wrist Rest for standing desks helps provide the support and comfort you need. It's one piece design is wider and deeper than traditional wrist rests for use with both the keyboard and mouse while sitting or standing. The wrap around base with non-slip back keeps it in place and makes it feel like an integral part of your work space. It contains 25% post-industrial recycled content.
- Designed for use with height adjustable desks, it is wider and deeper than traditional wrist rests for comfort while sitting or standing.
- The wrap around base with non-slip back is easy to position on your desk making it feel like an integral part of your work space
- One piece design makes for an easy transition between the keyboard and mouse and is comfortable to lean on while standing.
- 3M™ gel technology creates a wrist rest that is firm enough to provide the support you need, but soft enough for optimal comfort.
- Contains 25% post-industrial recycled content.
- 30 in W x 3 in L x 1.03 in H
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 30" |
| Height | 1.03" |
| Brand Name | 3M |
| Durability | Anti-slip |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Wrist Rest |
| Product Type | Wrist Rest |
| Product Material | Gel |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Related Products
More in COMFRT from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS and similar brands

KEYBOARD WRIST REST GEL BLACK LEATHERETTE CAN USE WITH KD45

KEYBOARD WRIST REST GEL BLACK LEATHERETTE KP200LE

ADJUSTABLE FOOT REST CHARCOAL GREY 13IN X18IN X4IN
More from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS
Other products available from this brand

DESK AND OFFICE CLEANER 15OZ FOAMING AEROSOL CAN

12PAIRS COMMAND 16LB HANGING STRIPS

PRECISE MOUSING SURFACE SILVER ULTRA THIN TRAVEL MOUSEPAD

NOTEBOOK SCREEN CLEANING WIPES PACK OF 24 CASE OF 36
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.