
FULL-MOTION DESKTOP MOUNT SMARTPHONES TABLETS 4.7 TO 12.9IN
FULL-MOTION DESKTOP MOUNT SMARTPHONES TABLETS 4.7 TO 12.9IN
Key Features
- Versatile tablet stand fits most smartphones and tablets from 4.7 to 12.9 in.
- Secure device bracket smoothly rotates for portrait or landscape orientation
- Gracefully tilts to help you find the most comfortable viewing angle
- Large round base is ideally balanced to securely hold mount and device in place
- Easy to assemble and install in just a few minutes with the included hardware
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Rest Your Tablet or Phone Above a Desktop for Convenient Access
A handy tool for work-from-anywhere spaces, this low-profile tablet mount lets you install your mobile device above your work surface to maximize space. The large round base is well balanced to securely hold your mount and device in place. The mount with flexible ball joint tilts (-160/+210 degrees) and swivels (-52/+52 degrees) to help you find the perfect viewing angle, and it rotates 180 degrees for use in portrait or landscape mode.
Quick to Assemble and Easy to Mount
The DMTB413 assembles in minutes using the included hardware and rests on any desktop, workbench or counter. The versatile tablet mount supports up to 2.2 pounds (1 kilogram).
Fits Smartphones and Tablets from 4.7 to 12.9 in.
The bracket accepts most Apple, Android, Samsung or other smartphones or tablets up to 12.9 inches. In addition to your home or office work area, the DMTB413 is ideal for retail points of sale, restaurant checkouts, hotel lobbies, classrooms, showrooms and conference rooms.
Tech Specs
| Depth | 6.30" |
|---|---|
| Width | 6.30" |
| Height | 13" |
| Features | +/- 52° Tilt |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Full-Motion Smartphone and Tablet Desktop Mount, White |
| Product Type | Desk Mount |
| Mount Profile | Low Profile |
| Product Color | White |
| Product Model | DMTB413 |
Show all 26 specsShow fewer
| Device Supported | iPad |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>DMTB413 Desktop Smartphone and Tablet Mount</li> <li>Installation Hardware</li> <li>Installation Instructions</li> </ul> |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Classroom |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Maximum Load Capacity | 2.20 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DMTB413 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Screen Size Supported | 12.90" |
| Minimum Screen Size Supported | 4.70" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

FULL-MOTION DESKTOP MOUNT FLEX ARM SMARTPHONE TABLETS 4.7-12.9IN
SECURE WALL MOUNT FOR TABLETS 9.7IN TO 11IN IPAD ANDROID WHITE

SECURE DESK OR WALL MOUNT FOR TABLETS 9.7IN TO 11IN IPAD ANDROID
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.