
FP123 PRIVACY SCREEN FOR SURFACE PRO SURFACE PRO4
FP123 PRIVACY SCREEN FOR SURFACE PRO SURFACE PRO4
Key Features
- Limits viewing angle to +/- 30°, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side
- Reduces harmful blue light by up to 30%
- Can be installed using double-sided tape
- Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
- Reversible with matte and glossy viewing options
- Designed for Microsoft's Surface™ Pro & Surface™ Pro 4 this privacy screen is compatible with the touch screen.
- Protects the monitor screen from scratches and damage
- Cleaning cloth included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Limited Viewing Angle
Narrows the field of vision on the screen to +/- 30 degrees (in landscape mode), helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach, which is important both in the office or in a public setting
Blue Light Reduction
Filters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity
Reversible Viewing
Either side of the privacy screen can be used to different effect. One side has a matte finish to maximize glare reduction, is smooth to the touch and reduces traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor screen.
Touch Screen Compatible
Uniquely designed for Microsoft's Surface™ Pro & Surface™ Pro 4 this privacy screen is compatible with the touch screen allowing users to have full access to all features while maintaining their privacy.
Tech Specs
| Depth | 0.10" |
|---|---|
| Width | 8.80" |
| Height | 13.25" |
| Features | Anti-reflective |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | FP123 Privacy Screen for Surface Pro 7/6/5/4 |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <b>Microsoft Notebooks:</b><br /> <ul> <li>Surface Pro</li> <li>Surface Pro 4</li> </ul> |
| Product Model | FP123 |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Family | FP |
|---|---|
| Product Series | FP |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>FP123 Privacy Screen for Surface Pro & Surface Pro 4</li> <li>Cleaning Cloth</li> </ul> |
| Country of Origin | South Korea |
| Packaged Quantity | 1 |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | K64489WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands


SA15 15 PRIVACY SCREEN FOR SURFACE BOOK 2/3
FP141 PRIVACY SCREEN FOR 14IN 4:3

FP141W10 PRIVACY SCREEN 14IN 16:10:00
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.