
FOLDABLE NOTEBOOK/TABLET STAND ALUMINUM HEIGHT ADJUST DARK GREY
FOLDABLE NOTEBOOK/TABLET STAND ALUMINUM HEIGHT ADJUST DARK GREY
Key Features
- Notebook Stand - Improves ergonomics and promotes better posture
- notebook stand - Perfect in size to make viewing extremely comfortable. Also, supports up to 15.60"
- Foldable feature for maximum productivity
- Comes in silver color for a sophisticated and dazzling look
- High quality aluminum alloy construction ensure permanence and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Amer Mounts AMRNS01DG is an ergonomic benefit that helps promote better poster with its ability to adjust the viewing height of your laptop or tablet. Its aluminum alloy build will fit most standard laptop and tablet sizes and also assist with heat dissipation to cool your device. Soft silicon padding will prevent scratching and secure your device from slipping. Take the AMRNS01DG anywhere with its light weight and portable design.
Features:
- Designed for laptop and tablets screens 11" to 15.6"
- Aluminum thickness of only 4mm
- Five adjustable slots for the best ergonomic position
- Anti-overheat aluminum alloy
Tech Specs
| Depth | 9.84" |
|---|---|
| Width | 8.66" |
| Height | 0.55" |
| Features | Adjustable |
| Brand Name | Amer Mounts |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Product Name | Foldable Laptop Tablet Stand (Silver) |
| Product Type | Notebook Stand |
| Product Color | Silver |
| Product Model | AMRNS01DG |
| Product Material | Silicone |
Show all 20 specsShow fewer
| Application/Usage | Tablet |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Manufacturer Part Number | AMRNS01DG |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Maximum Screen Size Supported | 15.60" |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 5.39" |
Related Products
More in NB-DOC from AMER NETWORKS and similar brands
More from AMER NETWORKS
Other products available from this brand

ALUMINUM FOLDING STAND SMARTPHONE/TABLET HOLDER

FLAT WALL MNT BRACKET TVS 13IN TO27IN TVS TCHSCRNS18KGANGLE/SWIVEL

COMPACT WALL MOUNT BRACKET FOR 25KG/55LB SCREENS

FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND FOR LAPTOP SIZE TABLETS PHONES
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


