
California Proposition 65 Warning
FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND DESIGNED FOR SCREENS 11IN TO 15.6IN
FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND DESIGNED FOR SCREENS 11IN TO 15.6IN
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Suffering from neck and shoulder pain due to the low position of your monitor? Amer Mounts AMRNS01 is an ergonomic benefit that helps promote better poster with its ability to adjust the viewing height of your laptop or tablet. Its aluminum alloy build will fit any standard laptop and tablet size and also assist with heat dissipation to cool your device. Soft silicon padding will prevent scratching and secure your device from slipping. Take the AMRNS01 anywhere with its light weight and portable design.
Features:
- Designed for laptop and tablets screens 11" to 15.6"
- Aluminum thickness of only 4mm
- Six adjustable slots for the best ergonomic position
- Anti-overheat aluminum alloy
Tech Specs
| Depth | 9.8" |
|---|---|
| Width | 8.7" |
| Height | 0.2" |
| Features | Adjustable |
| Brand Name | Amer Mounts |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Product Name | AMRNS01 Foldable Laptop Tablet Stand |
| Product Type | Cooling Stand |
| Product Color | Silver |
| Product Model | AMRNS01 |
| Device Supported | Tablet |
| Product Material | Aluminum Alloy |
Show all 17 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Manufacturer Part Number | AMRNS01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
Related Products
More in TABPEN from AMER NETWORKS and similar brands
More from AMER NETWORKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



