
California Proposition 65 Warning
FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND FOR LAPTOP SIZE TABLETS PHONES
FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND FOR LAPTOP SIZE TABLETS PHONES
Key Features
- Notebook Stand - Improves ergonomics and promotes better posture
- Foldable feature offers a dependable security solution
- Silver enhance the beauty and gives classy look
- High quality aluminum alloy construction ensure permanence and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Amer Mounts AMRNS02 is an ergonomic benefit that helps promote better poster with its ability to adjust the viewing height and angle of your laptop, tablet or phone. Its foldable, light weight and compact design takes up minimal bag space making it extremely portable and ideal for traveling. Its aluminum alloy build will assist with heat dissipation to cool your device and the soft silicon padding will prevent scratching and secure devices from slipping. The AMRNS02 will adjust to your viewing needs whether you're reading, watching movies, video calling, video recording, or playing games. No assembly required.
Features:
- Compatible with standard laptop, tablets and phones sizes
- Compact travel size
- Six adjustable slots for the best ergonomic position
- Anti-overheat aluminum alloy
Tech Specs
| Width | 6.69" |
|---|---|
| Height | 5.59" |
| Length | 9.45" |
| Features | Lightweight |
| Brand Name | Amer |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Product Name | Folding Travel Laptop Tablet Stand |
| Product Type | Notebook Stand |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum Alloy |
| Application/Usage | Smartphone |
| Assembly Required | No |
Show all 18 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
| Manufacturer Part Number | AMRNS02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Maximum Adjustable Stand Height | 5.59" |
Related Products
More in TABPEN from AMER NETWORKS and similar brands
More from AMER NETWORKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




