FIPS LM80 LOCAL MANAGER 4 SERIAL PORTS 3 ETHERNET PORTS INC
FIPS LM80 LOCAL MANAGER 4 SERIAL PORTS 3 ETHERNET PORTS INC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for smaller network deployments like branch offices and other remote sites, the LM80 has the same automation potential as the LM83X. The LM80 also features connectivity options including dual Ethernet management, an SFP port and modular out-of-band modem options.
The modular OOB modem architecture lets you deploy exactly what's needed at each location. Cellular connectivity for out-of-band is a popular option, and the Lantronix LM-Series has several options from high-speed LTE to high signal penetration CatM1 modems providing reliable links from typically low-signal locations. For some of the most remote locations on earth, there is even out-of-band over an Iridium LEO satellite link via the Lantronix LEO-I antenna which is commonly deployed in Energy and DoD locations.
LM80 with the Lantronix Control Center
You can access the LM80 and connected devices directly through the CLI or utilize the Control Center for a single pane of glass to manage LM-Series devices and automate management of connected devices.
Accessing the advanced features of the LM-Series platform through the Control Center opens new levels of network management automation from real-time data to manage, configure and control network devices and servers. Define custom automated management actions without scripting and apply them across your deployment securely. The Control Center also provides detailed compliance reporting and integration with other centralized tools in the NOC.
Tech Specs
| Depth | 6.4" |
|---|---|
| Width | 10" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | Lantronix |
| Form Factor | Rack Mount |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Product Name | LM 80-4S-NNN-YAA Infrastructure Management Equipment |
| Product Type | Infrastructure Management Equipment |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 80-4S-NNN-YAA |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | LM |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Series | LM |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> LM 80-4S-NNN-YAA Infrastructure Management Equipment</li><li> Power Supply</li></ul> |
| Application/Usage | Network Management |
| Packaged Quantity | 1 |
| Input Voltage Range | 100 VAC - 240 VAC |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
| Additional Information | <ul><li> 4 x Serial Ports</li><li> 2 x 10/100/1000 Base-T Ethernet interfaces (with failover support)</li><li> 1 x RS-232 Console Port</li><li> 1 x SFP Port</li><li> On-board storage: 256GB NVMe supporting TCG Opal 2.0, 256-bit AES encryption</li><li> Peripheral connectivity: One USB-A port, one USB-C port</li></ul> |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 80-4S-NNN-YAA |
| Certifications & Standards | <ul><li> NDAA</li><li> FCC Class A</li><li> CE</li><li> TUV</li></ul><p><br /></p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Total Number of Network Ports | 2 |
Related Products
More in LAY-SW from LANTRONIX - IOT and similar brands
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



