EXTREME USD 170/80MB/S C10 UHS U3 V30 A2 RPD1 CARD+ADAPTER N/JC
EXTREME USD 170/80MB/S C10 UHS U3 V30 A2 RPD1 CARD+ADAPTER N/JC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The microSDXC memory card is engineered to be waterproof, temperature proof, X-ray proof, and shock proof
- Now you will never omit a memory with the 64 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 3/UHS-I card allows you to capture abundant pictures and audio. It simplifies the transfer of files between smart devices for viewing, editing, and backup.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast enough to keep up with the action
The SanDisk Extreme® microSDXC™ memory card lets you save time transferring media with read speeds of up to 190MB/s powered by SanDisk® QuickFlow™ Technology (64GB - 1TB). Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately). With write speeds up to 130MB/s, it's ideal for your Android™ smartphone, action cameras, or drones. This high-performance microSD™ card handles 4K UHD video recording, Full HD video, and high-resolution photos. Plus, it's A2-rated, so you can get fast application performance for an exceptional smartphone experience.
Save time transferring content
With SanDisk® QuickFlow™ Technology (64GB - 1TB), this card optimizes performance for timesaving media offloads with quick read speeds up to 190MB/s. Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately).
Write speeds of up to 130MB/s
Capture fast-action photos or shoot 4K UHD video with write speeds of up to 130MB/s.The SanDisk Extreme® microSDXC™ UHS-I Card lets you shoot more and faster.
Great for capturing 4K UHD Video
Ideal for recording outdoor adventures, weekend trips, or sporting events without skipping frames. With up to 1TB, the SanDisk Extreme® microSD™ UHS-I card lets you capture uninterrupted 4K UHD and Full HD video with its UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Load apps faster with A2
Get faster app performance for an outstanding smartphone experience thanks to the SanDisk Extreme® microSD card's A2Specification.
Durable design for use in extreme environments
SanDisk Extreme® microSDHC™ and microSDXC™ UHS-I Cards are shockproof, temperature-proof, waterproof, and X-ray-proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card.
Tech Specs
| Width | 0.4" |
|---|---|
| Length | 0.6" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | Extreme microSDXC UHS-I Card |
| Product Type | microSDXC |
| Product Family | Extreme |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Video Speed Class | V30 |
| Maximum Read Speed | 170 MB/s |
Show all 17 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I |
|---|---|
| Maximum Write Speed | 80 MB/s |
| Manufacturer Part Number | SDSQXAH-064G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Application Performance Class | A2 |
Related Products
More in FL-CRD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands
16GB SDSQUNC-016G-AN6MA ULTRA USD 100MB/S C10

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

