EXTREME PRO MICROSDXC 64GB+SD ADAPTER 200MB/S 90MB/S A2 C10 V30 U
EXTREME PRO MICROSDXC 64GB+SD ADAPTER 200MB/S 90MB/S A2 C10 V30 U
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- The 64 GB card gives plenty of space for digital content, documents, songs, snapshots, etc
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast enough to keep up with the action | Improve your workflow efficiency
With SanDisk QuickFlow Technology, this card optimizes performance for timesaving media offloads with quick read speeds up to 200MB/s (64GB - 1TB). Pair with the SanDisk Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately).
Write speeds of up to 140MB/S
Capture fast-action photos or shoot 4K UHD video with write speeds of up to 140MB/s. The SanDisk Extreme PRO microSDXC UHS-I Card lets you shoot more and faster.
Great for capturing 4K UHD video
Ideal for recording outdoor adventures, weekend trips, or sporting events without skipping frames. With up to 1TB, the SanDisk Extreme PRO microSD UHS-I card lets you capture uninterrupted 4K UHD and Full HD video with its UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Load apps faster with A2
Get faster app performance for an outstanding smartphone experience thanks to the SanDisk Extreme PRO microSD card's A2 Specification.
Durable design for use in extreme environments
SanDisk Extreme PRO microSDHC™ and microSDXC™ UHS-I Cards are shockproof, temperature-proof, waterproof, and X-ray-proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card.
Compatible with MobileMate® USB 3.0 reader
Use the MobileMate USB 3.0 microSD card reader with transfer speeds of up to 2000MB/s, so you can move big files fast, move a lot of files fast or just make frequent file transfers that much quicker.
Tech Specs
| Width | 0.4" |
|---|---|
| Length | 0.6" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Name | Extreme PRO microSDXC UHS-I Card |
| Product Type | microSDXC |
| Product Family | Extreme PRO |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Video Speed Class | V30 |
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
Show all 17 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I (U3) |
|---|---|
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Manufacturer Part Number | SDSQXCU-064G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Application Performance Class | A2 |
Related Products
More in FL-CRD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands
16GB SDSQUNC-016G-AN6MA ULTRA USD 100MB/S C10

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

