
California Proposition 65 Warning
EXTENDED PRO GAMING MOUSE MAT
EXTENDED PRO GAMING MOUSE MAT
Key Features
- Extended width fits both mouse and keyboard for a continuous surface with a clean look
- Textured polycarbonate surface for increased accuracy and control
- Ultra-long life surface outlasts cloth mouse pads
- Non-slip silicone base keeps pad in place
- Rolls up for easy travel and tournament use
- Size: 900mm x 320mm
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tournament-Level Gaming Mouse Mat
Kaliber Gaming by IOGEAR's SURFAS™ II Pro Gaming Extended Mouse Mat is designed for tournament-level performance with both laser and optical sensor mice. Until recently, even the best gaming mouse pads could be easily described as glorified tablecloths on which you move your mouse. However, with the recent advancements in material technologies there are many features that set the SURFAS II PRO apart from those now obsolete mouse mats of the past.
SURFAS Pro II Extended Mouse Mat
Kaliber Gaming's SURFAS II Pro is made with textured polycarbonate that gives you superior control and increased accuracy for all sensor types. The extended length rolls out underneath both your mouse and keyboard, providing a seamless gaming surface that not only performs well but looks great too.
Polycarbonate Surface ? Precision and Strength
SURFAS II Pro's textured polycarbonate surface features a finely grained finish designed to enhance mouse accuracy by increasing movement precision. It is an incredibly strong and durable material that is both waterproof and abrasion resistant, easily outlasting cloth mouse pads. The ultra-long-life surface also shows minimal visible wear, so it looks good for a long time.
Mouse Mat Made for the Serious Gamer
Serious gamers will enjoy exceptional mouse control and precision using either optical or laser sensors. SURFAS II Pro's non-slip silicone base keeps mouse mat in place. It is incredibly thin, less than one millimeter thick and rolls up easily for travel and tournament use.
Tech Specs
| Depth | 0.03" |
|---|---|
| Width | 35.43" |
| Height | 12.60" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Durability | Waterproof |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Line | SURFAS II Pro |
| Product Name | SURFAS II Pro Extended Mouse Mat |
| Product Type | Gaming Mouse Pad |
| Package Contents | <ul> <li>SURFAS II Pro Extended Mouse Mat</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Product Material | Cloth |
| Surface Material | Polycarbonate |
Show all 17 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
Related Products
More in PADRST from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


