
EPSON DS-C330 COMPACT DESKTOP DOC SCANNER
EPSON DS-C330 COMPACT DESKTOP DOC SCANNER
Key Features
- Seamless integration
- - works with most document management software applications using TWAIN and ISIS drivers
- Built for reliability
- - engineered for heavy usage, with a 5,000-page peak daily duty cycle
- From a global leader in imaging technology
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High-performance compact desktop document scanner for efficient workspaces.
Get the most out of your workspace and keep your workflow moving with the compact DS-C330. This remarkably small and lightweight scanner features a vertical paper feed system and saves up to 60 percent of desk space, so you can stay productive even when space is limited. Designed to deliver a powerful performance even in tight spaces, the versatile DS-C330 accommodates cards, passports and other document types and quickly scans 2-sided documents at speeds up to 30 ppm/60 ipm. In addition, a 20-page Auto Document Feeder (ADF) makes it easy to scan in batches. The DS-C330 scans papers of varying sizes up to 8.5" x 120" , and intelligent image adjustments such as automatic cropping and dirt detection allow for incredible image quality. Engineered for the rigors of a commercial environment, the DS-C330 comes with powerful Epson®Document Capture Pro software and includes TWAIN and ISIS®drivers for seamless integration with most document management systems.
- Saves 60 percent of desk space with compact design
- Capture two sides in one pass as fast as 30 ppm/60 ipm
- 20-page Auto Document Feeder
- Scan documents of varying sizes up to 8.5" x 120"
Fits in tight spaces
Compact, vertical design saves 60 percent of desk space with the same powerful performance as comparable commercial desktop document scanners
Quickly scan two sides at once
One-pass duplex scanning as fast as 30 ppm/60 ipm
Easily scan in batches
Compact 20-page Auto Document Feeder accommodates stacks of documents of varying sizes
Remarkable versatility
Scan documents up to 8.5" x 120" , from standard paper to cards and passports, using the flexible scan path
Intelligent imaging technology
Automatic cropping, blank page deletion, background removal, dirt detection, paper skew correction and staple protection
Powerful software included
Epson Document Capture Pro software is built specifically to meet the needs of demanding applications
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 4.2" |
| Width | 11.7" |
| Height | 4.9" |
| Brand Name | Epson |
| Media Size | 8.50" x 10 ft |
| Media Type | Paper Document |
| Scan Color | Monochrome |
| Color Depth | 10-bit |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 20 Sheets |
| Manufacturer | Epson Corporation |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Name | DS-C330 Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | DS-C330 |
| Product Family | DS |
| Product Series | DS |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul><li> DS-C330 Sheetfed Scanner</li><li> Start Here Poster </li><li> Hi-Speed USB Cable</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cable</li></ul> |
| Country of Origin | Indonesia |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B11B272201 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from EPSON - PHOTO IMAGING and similar brands
More from EPSON - PHOTO IMAGING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





