
EPADLINK SIG PAD INK USB WITH INTEGRISIGN DESKTOP SW
EPADLINK SIG PAD INK USB WITH INTEGRISIGN DESKTOP SW
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ePad-ink, Interlink's most widely deployed electronic signature capture device, is used worldwide to capture electronic signatures, whether the signing takes place in branch or in field. With an LCD screen that lights up when an esignature is applied or affirmation text displayed, the interactive visual feedback provides an enhanced user experience. Ergonomic, portable, and bundled with IntegriSign Desktop for esigning Microsoft Word, Excel, Outlook and Adobe Acrobat documents, ePad-ink is a best in class esignature solution. Powerful SDKs can be used to implement an esignature solution in any environment.
Tech Specs
| Depth | 1.6" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 5.9" |
| Backlight | Yes |
| Brand Name | ePadlink |
| Manufacturer | ePadlink |
| Product Line | ePad |
| Product Name | ePad-ink Electronic Signature Capture Pad |
| Product Type | Signature Pad |
| Product Model | ePad-ink |
| Host Interface | USB |
| Package Contents | <ul><li>ePad-ink Electronic Signature Capture Pad</li><li>IntegriSign Desktop eSignature Software</li></ul> |
Show all 17 specsShow fewer
| Screen Resolution | 320 x 240 |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Manufacturer Part Number | VP9805 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epadlink.com |
Related Products
More in PP-AU from EPADLINK and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


