
EP515 USB
EP515 USB
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 515 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ready, headset, go
Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
Incredible call clarity
Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice optimized frequency response.
Durable and comfortable
Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
Features | Noise-canceling microphone
Next-generation flexible microphone, with positioning guides, reduces background noise and interference, ensuring fewer missed words and a better caller experience.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Connection flexibility
Easily answer calls from your PC, regardless of the type of USB port you have, thanks to the convenient built-in USB-A and USB Type-C® connectors on the same cable.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certied to work with top virtual meeting providers.
Acoustic hearing protection
SoundGuard DIGITAL uses sophisticated algorithms to provide additional acoustic protection, above and beyond the impulse and long duration protection provided by SoundGuard while maintaining natural sounding speech.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Width | 4.4" |
| Height | 2.6" |
| Packing | Box |
| Features | Rotating Microphone |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 0.22" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 6.84 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Line | EncorePro |
|---|---|
| Product Name | EncorePro 515 Monoaural with USB-A Headset |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 515 |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | EncorePro 500 |
| Product Series | 500 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Call Center |
| Country of Origin | Mexico |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | Mac |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 1.83 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 783R0AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



