
ENCOREPRO 725 OVER-THE-HEAD
ENCOREPRO 725 OVER-THE-HEAD
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 725 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 150 Hz6.80 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Better contact center calls
A high-performing headset is the foundation for a great contact center experience. EncorePro 700 Series features excellent noise canceling for accurate voice interactions and fewer repeats. So, both caller and agent feel heard and secure.
Empower your agents
Enjoy all-day comfort, superior audio quality, and built-in control. A better call center experience benets both teams and customers, ultimately leading to improved business outcomes.
Hear every word
Perfect for busy contact centers, these headsets guarantee clear and distractionfree communication, allowing both parties to hear each other without any difficulty. Thanks to precision positioning and effective noise cancellation.
Features | Noise-canceling mic
Experience richer and clearer conversations with our wideband audio and noise-canceling microphone. Say goodbye to listening fatigue as it reduces strain and enhances the overall call quality.
Unique boom design
Conveniently situated microphone arm stays clear of user's peripheral vision while the unique, extendable boom ensures precise positioning and enables optimal noise cancellation.
Sleek design + materials
Enjoy an elegant, satin finish and slim, stylish design that adds a touch of sophistication. Our headsets feature premium nylon composite materials, ensuring an ultralightweight design without compromising on durability.
Connection flexibility
Easily answer calls from your PC, regardless of the type of USB port you have, thanks to the convenient built-in USB-A and USB Type-C® connectors on the same cable.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Acoustic hearing protection
SoundGuard DIGITAL uses sophisticated algorithms to provide additional acoustic protection, above and beyond the impulse and long duration protection provided by SoundGuard while maintaining natural sounding speech.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Secure |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.10" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 2.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EncorePro |
| Product Name | EncorePro 725 USB-A Stereo Headset TAA |
| Product Type | Headset |
Show all 35 specsShow fewer
| Earpiece Type | Binaural |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | 725 |
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | EncorePro 700 |
| Product Series | 700 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Business |
| Country of Origin | Mexico |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | Mac |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 2.75 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 783M6AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



