EMBEDDED 8PORT ETHERNET SWITCH TEMPERATURE RANGE OF -40F TO +176F
EMBEDDED 8PORT ETHERNET SWITCH TEMPERATURE RANGE OF -40F TO +176F
Key Features
- 8 Port Ethernet Switch
- Ready for embedded applications
- Redundant dual power inputs: +5V to +30V DC
- Industrial operating temp range -40°C to +80°C / -40°F to +176°F
- Lifetime Warranty and Support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Industrial Ethernet 8 Port unmanaged switch. Galvanically Isolated Ports. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for embedded applications.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 0.8" |
| Modular | No |
| Brand Name | Brainboxes |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | Brainboxes Limited |
| Power Source | USB |
| Product Name | Industrial Embeddable 8 Port Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | SW-108 |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Package Contents | <ul> <li>Industrial Embeddable 8 Port Ethernet Switch</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 3.10 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SW-108 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Fast Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.brainboxes.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FAST-E from BRAINBOXES and similar brands
More from BRAINBOXES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




