ELLIPTICAL FLOOR STAND BASE WITH PSD-HDCA MOUNT ADAPTER
ELLIPTICAL FLOOR STAND BASE WITH PSD-HDCA MOUNT ADAPTER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The EB-BASE is an Elliptical Floor Stand Base designed to be easily moved through narrow door frames and tight spaces while maintaining a high level of stability. It comes with leveling feet or casters. Flat panels can be mounted anywhere along the poles using the included PSD-HDCA Adapter, which attaches to the stand in less than a minute with the included tool.
Tech Specs
| Depth | 34.20" |
|---|---|
| Width | 36.20" |
| Height | 8.40" |
| Features | Floor Standing |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | Elliptical Floor Stand Base with PSD-HDCA Mount Adapter |
| Product Type | Base |
| Compatibility | Premier Mounts Cart & Stand |
| Product Color | Black |
| Package Contents | <ul> <li>Elliptical Floor Stand Base</li> <li>PSD-HDCA Mount Adapter</li> </ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Manufacturer Part Number | EB-BASE |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in MNTR-L from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA 75-100 TO 200 ADAPTER PLATE
8IN PRE-CUT NPT 1.5IN PIPE WHITE

COVER TO SYM-PA
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


