ELEVATE II WALL MOUNT KIOSK IPAD PRO 12.9 4G/5G WHITE
ELEVATE II WALL MOUNT KIOSK IPAD PRO 12.9 4G/5G WHITE
Key Features
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Security Lock feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
White on-wall mount kiosk with secure enclosure with security cable lock compatibility
The Elevate II iPad Pro 12.9" 4th Gen On-Wall Mount Kiosk offers a near flush modern solution for displaying a tablet in public spaces. This kiosk combines the functionality of a kiosk with a small footprint. The cable management can be accommodated through the kiosk and directly into the wall to provide a clean and sleek solution. This kiosk can be used as information checkpoints in a museum as fun and interactive displays.
The on-wall kiosk displays the tablet with a built-in lock and key feature to ensure tablet security in public spaces such as lobbies or trade shows. The included port covers help protect any unwelcome third-party port usage in these public settings. The kiosk can be paired with the optional Rotate 90° Module to switch between landscape and portrait displays.
- Compatible with iPad Pro 12.9" 4th Gen
- Easy and permanent installation onto a wall
- Slim and minimalistic profile to display tablet with front camera accessibility
- Enclosure has built-in key lock feature to securely display tablet
- Built-in slot compatible with Kensington Cable Locks to tether the entire kiosk
- Optional accessory is the Rotate 90 degree Module for landscape or portrait displays
Tech Specs
| Width | 8.50" |
|---|---|
| Height | 11.90" |
| Length | 3" |
| Features | Cable Lock |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Product Line | Elevate II |
| Product Name | Elevate II On-Wall Mount Kiosk for iPad Pro 12.9" 4th Gen (Black) |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 12.9" 4th Gen (A2229, A2069, A2233E) |
| Product Color | White |
| Product Family | Elevate II |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | iPad Pro |
|---|---|
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 4.80 lb |
| Manufacturer Part Number | KAA714W |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
Related Products
More in TABPEN from THE JOY FACTORY and similar brands

AXTION UNIVERSAL SHOULDER STRAP ADJUSTABLE
MAGCONNECT UNIV TABLET MODULE W/SELF ADHESIVE 3M VHB

IPHONE 15 CASE WITH GLASS SCREEN PROTECTOR
More from THE JOY FACTORY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

