AXTION UNIVERSAL SHOULDER STRAP ADJUSTABLE
AXTION UNIVERSAL SHOULDER STRAP ADJUSTABLE
Key Features
- Compatible with all aXtion cases
- Easy installation and with removable option
- Adjustable straps allow for easy customization of the strap length
- Quick Release Tabs
- Padded Leather Strap
- Nylon loop attachment for rugged case x 2
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium universal shoulder strap compatible with aXtion cases
Transport your aXtion case hands-free with a Universal Shoulder Strap! This heavy-duty shoulder strap will keep your aXtion case securely attached, so your device is handy when you need it, and your hands are free when you don't! And with the included comfort shoulder pad you'll hardly even notice it's there.
- Compatible with all aXtion cases
- Easy installation with removable option
- Adjustable straps allow for easy customization of the strap length
- Quick release tabs
- Leather pad for comfort
- Nylon loop attachment for rugged case x 2
Tech Specs
| Width | 2.8" |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Length | 45" |
| Adjustable | Yes |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Product Name | Universal Shoulder Strap II |
| Product Type | Shoulder Strap |
| Compatibility | <p><b>AXtion Cases:</b></p> <ul> <li>Edge M</li> <li>Bold</li> <li>Bold MP</li> <li>Bold M</li> <li>Pro</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Country of Origin | China |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | CWX202 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
Related Products
More in TABPEN from THE JOY FACTORY and similar brands
MAGCONNECT UNIV TABLET MODULE W/SELF ADHESIVE 3M VHB

IPHONE 15 CASE WITH GLASS SCREEN PROTECTOR
MAGCONNECT HD RUBBER COATED 26MM BALL JOINT
More from THE JOY FACTORY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


