ELA SECURE FIREWALL 3140 NGFW APPLIANCE 1U
ELA SECURE FIREWALL 3140 NGFW APPLIANCE 1U
Key Features
- Designed to be the central hub of all network security activity with maximum productivity
- Stop intrusions to provide businesses with the essential network security with this firewall appliance that also supports url filtering firewall protection
- 40 Gigabit Ethernet for efficient data transfer and fast connectivity
- Form a secured network by attaching multiple devices together or expand the amount of devices connected to your existing network by using 16 ports Firewall
- Rackmountable feature for convenient and safe installation of Firewall
- USB offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The enterprise-class Cisco Secure Firewall 3100 Series supports your evolving world. It makes hybrid work and zero trust practical, with the flexibility to ensure strong return on investment. The Cisco Secure Firewall 3100 Series is a family of four threat-focused security appliances that delivers business resiliency and superior threat defense. Each model offers outstanding performance for multiple firewall use cases, even when advanced threat functions are enabled. These performance capabilities are enabled by a modern CPU architecture coupled with purpose-built hardware that optimizes firewall, cryptographic, and threat inspection functions.
The 3100 series also supports clustering to maximize performance, along with higher port density that enables an expanded set of use cases. These capabilities flexibly support you as your needs evolve and the scale of your operations grows. The series' firewall throughput range addresses use cases from the Internet edge to the data center and private cloud. 3100 Series platforms run either ASA or Firewall Threat Defense (FTD) software. The platforms can be deployed in both firewall and dedicated IPS modes.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 20" |
| Width | 17" |
| Height | 1.8" |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Cisco |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 3140 Secure Firewall |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Product Family | 3100 |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Series | 3100 |
|---|---|
| VPN Throughput | 4.93 GB/s |
| Network Standard | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Firewall Throughput | 45 Gbit/s |
| Number of SFP Slots | 8 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Weight (Approximate) | 25 lb |
| Total Number of Ports | 16 |
| Number of VPN Supported | 20000 |
| Manufacturer Part Number | FPR3140-NGFW-K9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Firewall Protection Supported | URL Filtering |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 12 |
Related Products
More in FWAPL from CISCO - HW SECURITY and similar brands

FIREPOWER 1010 ASA APPL DT
FIREPOWER 1120 NGFW APPL 1U
FIREPOWER 1120 ASA APPL 1U
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.