
FIREPOWER 1010 NGFW APPL DT
FIREPOWER 1010 NGFW APPL DT
Key Features
- Designed to be the central hub of all network security activity with maximum productivity
- Stop intrusions to provide businesses with the essential network security with this firewall appliance that also supports malware protection firewall protection
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Form a secured network by attaching multiple devices together or expand the amount of devices connected to your existing network by using 8 ports Firewall
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cisco Firepower 1000 Series Appliances
The Cisco Firepower® 1000 Series is a family of three threat-focused Next-Generation Firewall (NGFW) security platforms that deliver business resiliency through superior threat defense. It offers exceptional sustained performance when advanced threat functions are enabled. The 1000 Series' throughput range addresses use cases from the small office, home office, remote branch office to the Internet edge. The 1000 Series platforms run Cisco Firepower Threat Defense (FTD). Support for Cisco® Adaptive Security Appliance (ASA) Firewall will be added in a later release.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.1" |
| Width | 7.9" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Cisco |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Line | Firepower |
| Product Name | Firepower 1010 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Product Model | 1010 |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Family | Firepower 1000 |
|---|---|
| Product Series | 1000 |
| Network Standard | 1000Base-T |
| Country of Origin | Mexico |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Total Number of Ports | 8 |
| Manufacturer Part Number | FPR1010-NGFW-K9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
Related Products
More in FWAPL from CISCO - HW SECURITY and similar brands

FIREPOWER 1120 NGFW APPL 1U
FIREPOWER 1120 ASA APPL 1U
FIREPOWER 1150 NGFW APPL 1U
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.