
DS9908-SR BLK USB KIT DS9908-SR00004ZZWW CBA-U21-S07ZBR
DS9908-SR BLK USB KIT DS9908-SR00004ZZWW CBA-U21-S07ZBR
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Boost Productivity at the Point of Sale With the Ultimate In Performance and Design
The point of sale is your last opportunity to make a good impression. With the DS9900 Series, you can give shoppers the checkout experience they expect - short lines, a speedy transaction and attentive service. A one-of-a-kind hybrid design provides maximum flexibility, offering both handheld and hands-free scanning. While other products are handheld scanners retrofitted with a base, Zebra's award-winning Industrial Design team created the DS9900 Series from the ground up for both handheld and hands-free use. You get Zebra's industry-leading scanning technology, seamless switching between modes and superior ease of use, along with a wide range of innovative features that boost productivity. An RFID model combines a barcode scanner and RFID reader to extend the benefits of RFID to your point of sale. Empower your checkout stands with the DS9900 Series Hybrid Presentation Imager - the ultimate in performance and design.
Industry-best performance
Scan it all with virtually no exceptions
The DS9900 Series combines an 800 MHz microprocessor, a high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology for unparalleled performance on 1D, 2D and Digimarc™ barcodes. Problematic barcodes won't slow down your checkout lanes. The DS9900 Series can instantly capture dense, poorly printed, damaged, crinkled, faded, distorted, low-contrast, and glossy printed barcodes, as well as electronic barcodes on dimly lit mobile phone displays.
Hybrid ergonomics
The ergonomic handle is comfortably weighted and balanced, remarkably easy to pick up and aim in handheld mode. In presentation mode, the integrated adjustable stand offers a sturdy, compact solution that fits into space-constrained areas and frees up more space for impulse buys.
Two scanners in one
Handheld and presentation modes have different requirements for scanning. That's why the DS9900 Series is purpose built for both modes. In presentation mode, the scan range is limited to prevent unintentional scanning of nearby items. In handheld mode, the scan range is extended up to 24 in./62 cm to easily reach items in the cart.
Tech Specs
| Depth | 5.2" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 8" |
| Features | Notification LED |
| Brand Name | Zebra |
| Durability | Spill Resistant |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS9908-SR Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
Show all 49 specsShow fewer
| Scan Pattern | Area |
|---|---|
| Image Formats | BMP |
| Product Color | Midnight Black |
| Product Model | DS9908-SR |
| Scanner Range | Standard Range |
| Host Interface | USB |
| Product Family | DS9900 |
| Product Series | DS9900 |
| Radio Frequency | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Package Contents | <ul> <li>DS9900 Series Corded Hybrid Imager for Retail</li> <li>DS9908-SR00004ZZWW Scanner</li> <li>CBA-U21-S07ZBR Suielded USB Cable</li> </ul> |
| Application/Usage | Convenience Store |
| Illumination Type | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 24.70" |
| Drop Specification | DS9908: Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete |
| Illumination Color | White |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz |
| Maximum Ambient Light | 107600 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 16% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Field of View (Vertical) | 31° |
| Manufacturer Part Number | DS9908-SR4U2100AZW |
| Field of View (Horizontal) | 48° |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b>2D:<br /></b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Han Xin</li> <li>Postal Codes</li> </ul> <b>OCR:<br /></b> <ul> <li>OCR-A</li> <li>OCR-B</li> <li>MICR</li> <li>US Currency</li> </ul> <b>Digimarc:</b> Digimarc barcodes<br /> <p></p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Related Products
More in BS-PS from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands

DS5502-SR BLK USB KIT SCAN CBL-U10755-01 7 USB CABL
DEMO SP7208 SINGLE PLANE VERTICAL MULTI-INTERFACE AUX PORT
DESKTOP BARCODE SCANNER USB 2D
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand

LS2208 DECODED/CLASS II/MULTI CSH REG WHT (NO CABLES)

LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES

LS1203 USB KIT W/SCANNER/STAND 7FT SER A CABLE CBA-U01-S07ZAR WHT

LS2208 SCNR KIT/CRW/USB/STAND WHITE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.