DS5502 AREA IMAGER STD RANGE CORDED WHITE ILLUMIN MIDNIGHT BLK
DS5502 AREA IMAGER STD RANGE CORDED WHITE ILLUMIN MIDNIGHT BLK
Key Features
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Proven scanning performance in a compact, fits anywhere design built for the lab
Purpose built for medical labs, pharmacies and patient admissions, the DS55 Series for Labs Fixed Mount Scanner enhances clinical workflows, reduces errors and improves patient safety. With a tiny footprint, the DS55 Series fits into the smallest of spaces, while its modern and wipeable design is ideal for many medical settings. Flexible mounting options, including support for third-party accessories, enable the DS55 Series to meet a wide range of applications. Zebra's proven scanning performance offers unparalleled productivity and ease of use, with flawless scanning of the many types of barcodes found in labs and pharmacies. Value-added tools seamlessly capture data from driver's licenses, blood bags and medical equipment to streamline and error-proof more workflows. And Zebra DNA ensures maximum performance year after year and makes it easier than ever to integrate, deploy and manage your scanners.
Purpose Built for Labs and Pharmacies
Give Every User a Better Scanning Experience
Both seasoned lab employees and incoming patients can count on first-time, every-time scanning with Zebra's Intelligent Imaging technology. A megapixel sensor delivers 184% higher resolution than the previous generation DS457 for superior performance on damaged and poorly printed barcodes. Fast swipe speeds ensure barcodes are captured as quickly as they're presented. A large, omni-directional field of view makes scanning easier than ever, as there's less need to carefully position barcodes for a successful scan.
Track Medications, Specimen Samples and More
The DS55 Series easily and accurately captures the many kinds of barcodes commonly used in pharmacies and labs - from smaller high density barcodes on microscope slides to curved barcodes on medicine vials and bags. White illumination LEDs make it easy to scan barcodes on color-coded specimen trays and biopsy cassettes.
Wipeable Housing is Easy to Clean
With IP54 sealing and a purpose-built design with no exposed openings, the DS55 Series allows for safe and frequent wipedowns - critical in lab and hospital settings.
Versatility Redefined - One Scanner Meets Multiple Needs
Fits in the Smallest of Spaces
The tiny DS55 Series is ideal wherever a zero or minimal footprint is required. At just 1.2 in H x 2.2 in W x 2.8 in D (3.0cm H x 5.6cm W x 7.2cm D), the scanner can be mounted just about anywhere - attached to a lab workstation or pharmacy register or under the admissions desk for a true zero footprint.
Easy Integration into Self-Service Solutions
The DS55 Series can be integrated into the most space-constrained solutions to bring world-class scanning performance to patient check-in kiosks, pharmacy workstations and more. Integration into your product designs is easy. The scanner's compact, low profile design combined with multiple mounting options allow for a sleek, clean look. If you have a Zebra DS457 deployed today, the DS55 Series offers similar dimensions and matching mounting hole locations for an easy replacement.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 1.2" |
| Features | Data Parser |
| Scan Mode | Trigger |
| Brand Name | Zebra |
| Durability | Drop Resistant |
| Form Factor | Fixed Mount |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS55 DS5502 Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
Show all 43 specsShow fewer
| Scan Pattern | Area |
|---|---|
| Image Formats | BMP |
| Product Model | DS5502 |
| Scanner Range | Standard Range |
| Product Family | DS55 |
| Product Series | DS55 |
| Application/Usage | Specimen Collection |
| Illumination Type | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 35.90" |
| Drop Specification | <ul><li> Designed to withstand multiple drops at 5 ft (1.5m) to concrete</li></ul> |
| Illumination Color | White |
| Platform Supported | Linux |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 2.30 oz |
| Maximum Ambient Light | 107600 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Field of View (Vertical) | 30° |
| Manufacturer Part Number | DS5502-SR40004ZZWW |
| Field of View (Horizontal) | 48° |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-PS from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands
DS9908-SR BLK USB KIT DS9908-SR00004ZZWW CBA-U21-S07ZBR
DEMO SP7208 SINGLE PLANE VERTICAL MULTI-INTERFACE AUX PORT
DESKTOP BARCODE SCANNER USB 2D
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand

LS2208 DECODED/CLASS II/MULTI CSH REG WHT (NO CABLES)

LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES

LS1203 USB KIT W/SCANNER/STAND 7FT SER A CABLE CBA-U01-S07ZAR WHT

LS2208 SCNR KIT/CRW/USB/STAND WHITE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.