DRY ERASE BOARD PORCELAIN ALUMINUM FRAME 96INX48IN
DRY ERASE BOARD PORCELAIN ALUMINUM FRAME 96INX48IN
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Durable, premium porcelain surface will not scratch, dent, stain or ghost under normal usage. Built-to-last magnetic board features a galvanized steel backing for extra durability. High-quality aluminum frame provides durability with a classic look. Accessory tray is included. Board includes both mounting brackets and Command Picture Hanging Strips.
Tech Specs
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Features | Durable |
| Magnetic | Yes |
| Recycled | No |
| Brand Name | 3M |
| Board Width | 96" (8 ft) |
| Frame Color | Silver |
| Board Height | 48" (4 ft) |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Premium Marker Board |
| Product Type | Dry Erase Board |
| Frame Material | Aluminum |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Premium Porcelain Dry Erase Board</li> <li>Accessory Tray</li> <li>Mounting Brackets</li> <li>Command Picture Hanging Strips</li> </ul> |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Porcelain |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DEP9648A |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Related Products
More in WHTBRD from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS and similar brands

MAGNETIC DRY-ERASE WHITEBOARD WITH STAND 3 MARKERS BLACK FRAME

INTELCELERON G5900T OPS SLOT-IN VB52 WIN10 8GB DDR4 256GB SSD WIFI6

75IN FLIP ALL-IN-ONE DIGITAL FLIPCHART COLLABORATIVE DISPLAY
More from 3M - WORKSPACE SOLUTIONS
Other products available from this brand

DESK AND OFFICE CLEANER 15OZ FOAMING AEROSOL CAN

12PAIRS COMMAND 16LB HANGING STRIPS

PRECISE MOUSING SURFACE SILVER ULTRA THIN TRAVEL MOUSEPAD

NOTEBOOK SCREEN CLEANING WIPES PACK OF 24 CASE OF 36
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.