California Proposition 65 Warning
DP WRLS-N PCI EXPRESS WI-FI ADAPTER 2.4GHZ WITH DUAL ANTENNAS
DP WRLS-N PCI EXPRESS WI-FI ADAPTER 2.4GHZ WITH DUAL ANTENNAS
Key Features
- Complies with 2.4GHz IEEE 802.11 b/g/n standards
- 2T2R with up to 300Mb/s data rate for both transmitting and receiving
- Wireless security: 64/128bit WEP, WPA, WPA2
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SIIG's DP Wireless-N PCI Express Wi-Fi Adapter with dual profile adds high speed wireless network connectivity to any PCI Express enabled PC. This PCI Express wireless card provides reliable data transfer rate up to 300Mb/s, and is easy to install. Stream media, download files, play games and talk online when connected to a Wireless-N router.
Features
- Complies with 2.4GHz IEEE 802.11 b/g/n standards
- 2T2R with up to 300Mb/s data rate for both transmitting and receiving
- Wireless security: 64/128bit WEP, WPA, WPA2
- Installs in standard height or low profile chassis with included brackets
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 4.7" |
| Height | 0.8" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Brand Name | SIIG |
| Form Factor | Internal |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | DP Wireless-N PCI Express Wi-Fi Adapter Dual Antenna 2.4GHz |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Host Interface | PCI Express |
| Device Supported | Desktop Computer |
Show all 22 specsShow fewer
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CN-WR0811-S2 |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
Related Products
More in WL-NIC from SIIG and similar brands

POE INJECTOR 15VDC 12W

POE INJECTOR 24VDC 12W

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



