
DOCUMENT CAMERA DC-13 DOC CAMERA
DOCUMENT CAMERA DC-13 DOC CAMERA
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The document camera that engages every student with amazing HD quality.
Add new life to any lesson with the high-performance Epson® DC-13 document camera. This portable performer makes it easy to capture and display books and experiments with clarity, thanks to a large imaging sensor and 16x digital zoom. Hi-def lessons are simple, with HDMI® digital connectivity and HD 1080p resolution. Share magnified images with the microscope adapter. Or, record audio with video using the built-in microphone. At 30 fps, video playback is seamless. And, there are convenient Freeze and Capture buttons. You can even save lessons on an SD card or computer.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 17.6" |
| Width | 10.6" |
| Height | 12.5" |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Brand Name | Epson |
| Digital Zoom | 16x |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Name | DC-13 Document Camera |
| Product Type | Document Camera |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Model | DC-13 |
|---|---|
| Video Signals | VGA |
| Package Contents | <ul> <li>DC-13 Document Camera</li> <li>AC power adapter with cord</li> <li>USB cable</li> <li>Application software CD</li> <li>Remote control</li> <li>2 x AA batteries</li> <li>VGA cable</li> <li>Microscope adapter</li> <li>User's Guide CD</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty card</li> <li>Soft Carrying Case</li> </ul> |
| Country of Origin | Philippines |
| Image Sensor Size | 0.37" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 5.60 lb |
| Additional Information | <ul> <li><b>Astounding clarity and remarkable detail </b> - HD 1080p output resolution and 16x digital zoom</li> <li><b>Versatile connectivity</b> - HDMI digital connectivity for high-definition video</li> <li><b>Share magnified images</b> - microscope adapter included; supports many standard microscopes</li> <li><b>Record and share audio/video lessons</b> - built-in microphone and included software; one-touch A/V recording</li> <li><b>Ultra smooth video performance</b> - 30 frames per second (fps)</li> <li><b>Capture, save and present images</b> - supports SD cards and computers</li> <li><b>Convenient Freeze and Capture buttons</b> - easily pause and/or resume the image</li> <li><b>Large image capture area</b> - display items up to 11.7" x 20.7"</li> </ul> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V12H757020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DOCCAM from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT and similar brands


EPSON SCANNER CLEANING KIT
EPSON ROLLER ASSEMBLY KIT FOR GTS50 AND GTS80
EXCHANGE ROLLER KIT FOR DR-C130
More from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT
Other products available from this brand

AIR FILTER S11 VS LINE 1221 1261W

SOFT TRAVEL CASE FOR HC2150 PROJECTOR

REPLACEMENT LAMP FOR U50 PROJECTOR

215W REPL LAMP FOR PL 520 530 525W 535W BL 536WI
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.