
DC-07 DOCUMENT CAMERA
DC-07 DOCUMENT CAMERA
Key Features
- Amazing clarity and color - 1080p output resolution and up to 8x digital zoom; one-touch auto focus
- Flexible setup with USB connection - easily connect to an Epson projector or PC/Mac with included software
- Record audio and video lessons - use the built-in microphone to add audio to video recordings
- Ultra smooth video performance - 15 frames per second (fps)
- Convenient Freeze button - easily pause and/or resume the image
- Easy image rotation - 90-degree vertical and horizontal rotation to capture whiteboards and 3D objects, or place items in landscape or portrait view
- Large image capture area - display items up to 10.7" x 14.3"
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The easy, affordable document camera you can take to any classroom.
Captivate any classroom with the easy, affordable Epson® DC-07 document camera. This portable performer makes it simple to capture and display documents, 3D objects or experiments. Featuring 1080p resolution and up to 8x digital zoom, it ensures vivid, detailed images. Use the USB connection and included software to easily connect to an Epson projector or a Windows® or Mac® computer. With one-touch auto focus, teachers can quickly focus on what's important. Plus, it features a built-in microphone for added versatility.
- 1080p resolution, up to 8x digital zoom, auto focus
- Flexible setup with USB connection
- Built-in microphone; record lessons
- Ultra smooth - 15 frames per second (fps)
- Freeze button - easily pause/resume the image
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10.2" |
| Width | 2.9" |
| Height | 15.7" |
| Features | Image Rotation |
| Brand Name | Epson |
| Digital Zoom | 8x |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Name | DC-07 Document Camera |
| Product Type | Document Camera |
| Display Color | Color |
| Product Model | DC-07 |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>DC-07 Document Camera</li> <li>USB cable</li> <li>Soft carrying case</li> <li>User's guide CD</li> <li>Quick start guide</li> <li>Application software CD</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Philippines |
| Image Sensor Size | 0.37" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V12H759020 |
| Maximum Image Resolution | 1920 x 1080 |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DOCCAM from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT and similar brands


EPSON SCANNER CLEANING KIT
EPSON ROLLER ASSEMBLY KIT FOR GTS50 AND GTS80
EXCHANGE ROLLER KIT FOR DR-C130
More from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT
Other products available from this brand

AIR FILTER S11 VS LINE 1221 1261W

SOFT TRAVEL CASE FOR HC2150 PROJECTOR

REPLACEMENT LAMP FOR U50 PROJECTOR

215W REPL LAMP FOR PL 520 530 525W 535W BL 536WI
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.