
DISPLAYPORT TO VGA ACTIVE ADAPTERM/F
DISPLAYPORT TO VGA ACTIVE ADAPTERM/F
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Lets you enjoy HD-quality movies with sharp visuals and vibrant colors, ensuring an immersive viewing experience on compatible devices
- DisplayPort and VGA connectors offer dependable connectivity, supporting smooth signal transmission and consistent device-level interaction
- Active feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- HD-15 - Female provides a secure link with video devices, ensuring stable connectivity and uninterrupted signal flow between connected systems
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VisionTek DisplayPort to VGA active adapter allows you to connect your favorite DP device to your VGA display or projector. This active adapter works without any additional power or drivers. Watch movies in perfect 1080p clarity or tackle your most demanding software applications across multiple displays. VGA cable required (not included) to connect to display.
NOTE: This cable is not bi-directional. This cable converts
DisplayPort to VGA only, not vice-versa.
VisionTek Display adapters offer a quick solution for your display needs. Our adapters work across all operating systems including OS X, Linux and Windows XP, Windows 7, Windows 8, and Windows 10. Where necessary, our adapters are active for expanded compatibility with multi monitor displays, docks, and digital signage. AMD Eyefinity is also supported with our adapters. Each VisionTek adapter has been extensively tested with HP, Dell, Lenovo and Mac systems to ensure a wide range of system compatibility.
Key Features
- Supports resolutions up to 1080p FHD 1920 x 1080 @ 60Hz.
- Connect your DP device to a VGA display, TV or projector. (Not reversible, only supports DP to VGA.)
- Supports Extended Desktop and Mirrored Displays.
- Supports AMD Eyefinity Multi-Display capability.
- No O/S driver required.
- Plug 'n Play with no power input requirement.
- One Year Warranty.
Tech Specs
| Features | Eyefinity Technology |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | VisionTek |
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Cable Length | 7" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | DisplayPort to VGA Active Adapter (M/F) |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 4" |
| Shipping Height | 13" |
Show all 22 specsShow fewer
| Device Supported | Digital Signage Display |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 0.25 lb |
| Manufacturer Part Number | 900342 |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from VISIONTEK and similar brands

6FT HDMI/DVI-D BI-DIRECTIONAL M/M CABLE V2
DVI TO VGA ADAPTERM/F FEMALE

MINI DISPLAYPORT TO HDMI4K ACTIVE ADAPTERM/F
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.