
DISPLAYPORT TO SL DVI 1.8M ACTIVE CABLEM/M
DISPLAYPORT TO SL DVI 1.8M ACTIVE CABLEM/M
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Supports resolutions up to 1080p FHD (1920 x 1080 @ 60Hz).
- Fully DisplayPort 1.2 compatible (earlier version compatibility).
- Connect your DP device to a SL DVI display, TV or projector.
- Great for using your DVI monitor as a secondary display.
- Supports AMD Eyefinity Multi-DVI displays with independent resolutions.
- No O/S driver required
- Plug 'n Play with no power input requirement
- One Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VisionTek DisplayPort to DVI-D SL 1.8 meter (5.9 foot) active cable allows you to connect your favorite DP device to your single link DVI display or projector. This active cable works without any additional power or drivers. Watch movies in perfect 1080p clarity or tackle your most demanding software applications across multiple displays. The cable allows ample length so you can configure your desk or presentation setup however you wish.
This DisplayPort to DVI video cable converter features a latching DisplayPort connector, so you can fasten and secure the connector to the system port. Unlike passive adapters, this DP to DVI converter offers an active chipset for compatibility with any DisplayPort output - ideal for graphics cards and devices that do not support outputting multi-mode DP++ signals (e.g. AMD Eyefinity).
NOTE: This cable is not bi-directional. This cable converts
DisplayPort to SL DVI only, not vice-versa.
VisionTek Display cables offer a quick solution for your display needs. Our cables work across all operating systems including OS X, Linux and Windows XP, Windows 7, Windows 8, and Windows 10. Where necessary, our cables are active for expanded compatibility with multi monitor displays, docks, and digital signage. AMD Eyefinity is also supported with our cables. Each VisionTek cable has been extensively tested with HP, Dell, Lenovo and Mac systems to ensure a wide range of system compatibility.
Key Features
- Supports resolutions up to 1080p FHD (1920 x 1080 @ 60Hz).
- Fully DisplayPort 1.2 compatible (earlier version compatibility).
- Connect your DP device to a SL DVI display, TV or projector.
- Great for using your DVI monitor as a secondary display.
- Supports AMD Eyefinity Multi-DVI displays with independent resolutions.
- No O/S driver required
- Plug 'n Play with no power input requirement
- One Year Warranty
Tech Specs
| Features | Plug & Play |
|---|---|
| Brand Name | VisionTek |
| Cable Type | DisplayPort/DVI |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | DisplayPort to SL DVI 1.8M Active Cable (M/M) |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 4" |
| Shipping Height | 13" |
| Device Supported | Projector |
| Country of Origin | China |
Show all 21 specsShow fewer
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Manufacturer Part Number | 900799 |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.1a Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.1a Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from VISIONTEK and similar brands

6FT HDMI/DVI-D BI-DIRECTIONAL M/M CABLE V2
DVI TO VGA ADAPTERM/F FEMALE

MINI DISPLAYPORT TO HDMI4K ACTIVE ADAPTERM/F
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.