
DISPLAYPORT TO HDMI4K ACTIVE ADAPTERM/F
DISPLAYPORT TO HDMI4K ACTIVE ADAPTERM/F
Key Features
- Supports resolutions up to 4K UHD (3840 x 2160 @ 60Hz).
- Fully HDMI 2.0 compatible.
- Fully DisplayPort 2.1 compatible (earlier version compatibility).
- Connect your DP device to an HDMI display, TV or projector. (Not reversible, only supports DP to HDMI.)
- Active chipset for expanded capability.
- Supports AMD Eyefinity Multi-Display capability.
- No O/S driver required.
- Plug 'n Play with no power input requirement.
- One Year Warranty.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VisionTek DisplayPort to HDMI active adapter allows you to connect your DP device to your HDMI display or projector. An HDMI cable (sold separately) is required for this DisplayPort to HDMI adapter. The DisplayPort to HDMI adapter transmits high-definition audio and video from your DP device to an HDTV, display or monitor with HDMI for video streaming or gaming. The DisplayPort to HDMI adpater connects and configures displays in Extended Desktop or Mirrored Displays configurations.
VisionTek Display adapters offer a quick solution for your display needs. Our adapters work across all operating systems including OS X, Linux and Windows XP, Windows 7, Windows 8, and Windows 10. Where necessary, our adapters are active for expanded compatibility with multi monitor displays, docks, and digital signage. AMD Eyefinity is also supported with our adapters. Each VisionTek adapter has been extensively tested with HP, Dell, Lenovo and Mac systems to ensure a wide range of system compatibility.
Convenient DisplayPort to DisplayPort cable directly connects a DisplayPort (DP, DP++, DisplayPort++) equipped computer to an HD monitor or projector with DisplayPort input.
DisplayPort cable transmit high-definition audio and video from your computer to a monitor for video streaming or gaming; The Display cable connects and configures your monitor for an Extended Desktop or Mirrored Displays. DisplayPort cables support video resolutions up to 4K (3840 x 2160, Ultra HD) and 1080p (Full HD), and awless audio pass-thru for uncompressed digital 7.1, 5.1 or 2 channels.
Key Features
- Supports resolutions up to 4K UHD 3840 x 2160 @ 60Hz.
- Fully HDMI 2.0 compatible.
- Fully DisplayPort 1.2 compatible (earlier version compatibility).
- Connect your DP device to an HDMI display, TV or projector.
- (Not reversible, only supports DP to HDMI)
- Active chipset for expanded capability.
- Supports AMD Eyefinity Multi-display capability.
- No O/S driver required.
- Plug 'n Play with no power input requirement.
- One Year Warranty.
Tech Specs
| Features | Eyefinity Technology |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | VisionTek |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Cable Length | 3.50" |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | DisplayPort to HDMI 4K Active Adapter (M/F) |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 4" |
| Shipping Height | 13" |
| Device Supported | TV |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.25 lb |
| Manufacturer Part Number | 900692 |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from VISIONTEK and similar brands

6FT HDMI/DVI-D BI-DIRECTIONAL M/M CABLE V2
DVI TO VGA ADAPTERM/F FEMALE

MINI DISPLAYPORT TO HDMI4K ACTIVE ADAPTERM/F
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.