
DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT W KVM SUPPORT 4K 60HZ
DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT W KVM SUPPORT 4K 60HZ
Key Features
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Power over Cable (PoC) technology provides power to either end via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- DIP switch selection allows bi-directional IR or USB function for controlling the source
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
DisplayPort to HDMI Extender Kit Ideal for Digital Signage in Schools and Lecture Halls
This complete transmitter and receiver system is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings, hotels and other digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow.
Extends a 4K A/V Transmission up to 230 ft.
The B127A-1A1-BDBH extends 4K signals from a DisplayPort source device to an HDMI display up to 230 feet away via user-supplied Cat6 cabling. By adding a Tripp Lite B127A-010-H HDMI repeater or B127A-110-BH transceiver (sold separately) to the application, you can extend the signal up to 400 or 460 feet, respectively.
Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio and 4:4:4 Color
The B127A-1A1-BDBH supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as specified by HDMI 2.0, with full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby TrueHD and 7.1-channel digital audio. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. This extender kit also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Built-in equalization allows you to fine-tune the image quality at the remote display.
Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution
To monitor the video signal being extended to the receiver, connect a 4K display to the transmitter's local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly.
Built-In PoC Technology Provides Power to Avoid Bulky External Power Bricks
After you connect the included external power supply to either the transmitter or receiver, Power over Cable (PoC) technology powers the opposite unit over Cat6 cable. LEDs on both the transmitter and receiver will light up to indicate the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place one unit where needed without worrying about finding a nearby AC outlet.
Dip Switch Extends Your Choice of Either USB or IR.
The DIP switches on both the transmitter and receiver can be adjusted to let you choose from the USB 1.1 or bi-directional IR functions. Choose to either control the source device via keyboard and mouse or IR remote control from the display end of the installation. Only one function can be extended at a time.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The included transmitter and receiver units work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing both units on a wall, pole or 19-inch rack. Connect the transmitter to the source with a user-supplied DisplayPort cable (such as Tripp Lite's P580-Series). Then connect the receiver to the display with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lite's P568- or P569-Series). Finally, connect the two units with user-supplied Cat6 patch cable (such as Tripp Lite N202-Series).
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B127A-1A1-BDBH is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Typical Applications
- Connect a laptop for a video or PowerPoint presentation in an auditorium or lecture hall, where the source device changes frequently
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Receiver Depth | 2.46" |
| Receiver Width | 4.53" |
Show all 36 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Receiver Height | 1.06" |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter</li> <li>1 x Receiver</li> <li>External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)</li> <li>4 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)</li> <li>Mounting Hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 2.46" |
| Transmitter Width | 4.53" |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Number of USB Ports | 3 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B127A-1A1-BDBH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 1 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1 lb |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SW-BOX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


USB OVER CAT5/CAT6 EXTENDER KIT 1PORT INDUSTRIAL USB 2.0 W ESD
HDMI OVER CAT6 EXTENDER 2PORT SPLITTER KIT W/ POC 4K 4:4:4 TAA

USB OVER CAT5/CAT6 EXTENDER KIT 4PORT INDUSTRIAL USB 2.0 W ESD
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.