
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 HEALTHCARE 300 DPI USB USB HOST ETH
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 HEALTHCARE 300 DPI USB USB HOST ETH
Key Features
- Print methods: Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- BLE is provided for use with Zebra printer setup mobile app only
- Real Time Clock (RTC)
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Elevate your expectations with the reliable compact healthcare printer that's designed exclusively for healthcare. Zebra's ZD411-HC includes all the advanced features you need and is built to last for years to come. It's built with disinfectant-ready, UV-resistant plastics and a medical-grade power supply for added safety. Including a new architecture and our exclusive Print DNA software suite, it offers enhanced processing power, unmatched security and intuitive setup and operation. Add capabilities with field-installable options, including wireless capabilities. An extension of the proven ZD400 Series, it's ready to perform flawlessly for years to come.
IT'S TIME TO ADVANCE
Powerful Printing with Intuitive Operation
Technology is constantly evolving, and so are your business needs. The ZD411-HC is ready to grow with you. Incorporating a powerful new processor, you can run more tasks and perform more operations simultaneously. Advanced features and connectivity options, including field-upgradeable media handling and wireless kits, make it stand apart. The ZD411-HC has five LED icons that allow you to instantly see what's needed to keep your printer up and running, from replenishing media to resolving printer issues. The advanced three-button user interface replaces the typical single-button/single-light interface common in desktop printers.
ADVANCE YOUR HEALTHCARE WORKFLOWS
Easy to Clean, Sanitize and Safely Power
Disinfectant-ready plastics, UV-resistant housing and a sealed-button interface make the ZD411-HC printer easy to clean and sanitize, which helps prevent the spread of infections in hospitals and clinics. The medical-grade power supply is IEC 60601-1 compliant for use in any healthcare facility.
SIMPLE TO SETUP, USE AND MANAGE TODAY
Ready to Evolve for Tomorrow
Featuring Zebra's Print DNA software suite, the ZD411-HC is easy to integrate, simple to operate and can be managed onsite or remotely via a web-based dashboard. It's designed to evolve with technology with its innovative architecture that powers future printing and emerging applications to keep your workflows at peak performance.
Change Media Easily
Color-coded touch points guide you through speedy media changes to keep printers operational and workers on task. See status easily via the five LED icons on the intuitive display.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.6" |
| Width | 4.5" |
| Height | 6" |
| Ethernet | Yes |
| Features | Dual Wall Frame |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Continuous Receipt |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
Show all 50 specsShow fewer
| Media Sensor | Moveable Reflective/Black Mark Sensor |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | ZD411-HC 2-Inch Desktop Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Product Model | ZD411-HC |
| Product Family | ZD400 |
| Product Series | ZD400 |
| Cables Included | AC |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>ZD411 Direct Thermal Printer</li> <li>AC Power Supply</li> <li>Power Cords</li> <li>USB Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Regulatory Guide</li> </ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Language Emulation | EPL II |
| Platform Supported | iOS |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 2.24" |
| Maximum Print Width | 2.13" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ZD4AH23-D01E00EZ |
| Power Cable Localization | US |
| Operating System Supported | Link - OS |
| Barcode Symbology Supported | Micro PDF |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 4.02 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA AIT HEALTHCARE H2 and similar brands

KIT CAG SMB HEALTHCAREZD411 BUNDLE
ZD510 WRISTBAND ZPL II XML 300DPI US CORD USB ENET BT
ZD421 DT PRINTER HEALTHCARE 203DPI USB HOST ENET BTLE5 US CORD
More from ZEBRA AIT HEALTHCARE H2
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
