DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 HEALTHCARE 203 DPI USB USB HOST MOD
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 HEALTHCARE 203 DPI USB USB HOST MOD
Key Features
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection BLE is provided for use with Zebra printer setup mobile app only
- Real Time Clock (RTC)
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
- ZebraDesigner Essentials - easy label design tool free at
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ELEVATE YOUR EXPECTATIONS WITH THE ADVANCED, COMPACT PRINTERS, BUILT FOR ENDURING PERFORMANCE
Your operations demand reliable printing. You need enhanced features, security, next-generation technology and management capabilities to help you work smarter and achieve more. Get it all with Zebra's compact, 2-inch ZD411 desktop printers, designed to fit almost anywhere. Featuring a new architecture and our exclusive Print DNA software suite, they offer enhanced processing power, unmatched security and intuitive setup and operation. Change media quickly with the new media handling design and add capabilities with field-installable options. Connect your way and incorporate wireless capabilities with the optional kit. An extension of the proven ZD400 Series, they're ready to perform flawlessly for years to come.
ZD411 printers have five LED icons that allow you to instantly see what's needed to keep your printers up and running, from replenishing media to resolving printer issues. The advanced three-button user interface replaces the typical single-button/single-light interface common in desktop printers.
SIMPLE TO SETUP, USE AND MANAGE TODAY | Ready to Evolve for Tomorrow
Featuring Zebra's Print DNA software suite, ZD411 printers are easy to integrate, simple to operate and can be managed onsite or remotely via a web-based dashboard. They're designed to evolve with technology with an innovative architecture that powers future printing and emerging applications to keep your workflows at peak performance.
Change Media Easily
Color-coded touch points and a new media-handling design guide you through speedy media changes to keep printers operational and workers on task. Replace ribbon intuitively and quickly with less mess, hassle and training time - and fewer calls into IT.
MULTIPLE MODELS TO MATCH YOUR NEEDS | Flexibility for Nearly Every Use Case
Available in direct thermal, thermal transfer and healthcare models, ZD411 printers support supports nearly any 2-inch printing application.
T'S TIME TO ADVANCE | Powerful Printing with Intuitive OperationTechnology is constantly evolving, and so are your business needs. Printers support ZD411 printers are ready to grow with you. Incorporating a powerful new processor, you can run more tasks and perform more operations simultaneously. Advanced features and connectivity options, including field-upgradeable media handling and wireless kits, make them stand apart.
SMART DESIGN FOR SMARTER OPERATIONS | Backwards Compatible with Virtually any Existing PrinterIntegrate your ZD411 into your existing printer fleet seamlessly. Continue to use the same label formats and applications you're using today. These printers support EPL and ZPL printer languages and can emulate other languages associated with other printer brands using Zebra's Print DNA Printer Emulations.
Communication to Connect Your Way
ZD411 printers can connect to your existing wired and wireless networks, or directly to any PC. Every ZD411 comes standard with USB and USB Host, and offers optional Ethernet, Serial and dual wireless radio with fast 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth™ 4.1. Print from any Windows®, Android™ or iOS device. Set up your ZD411 easily with Zebra's printer setup mobile app using Bluetooth Low Energy (BLE). The included Print Touch tag (NFC) allows you to simply tap to pair and print.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | LCD Display |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Wristband |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 2" |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Full Width Sensor |
| Power Source | AC Supply |
Show all 46 specsShow fewer
| Product Name | ZD411 Direct Thermal Printer |
|---|---|
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | ZD411 |
| Display Screen | Yes |
| Cables Included | USB |
| Media Thickness | 7.48 mil |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul><li> ZD411 Direct Thermal Printer</li><li> empty ribbon take-up core - thermal transfer model (0.5 in.)</li><li> AC Power Supply</li><li> Power Cord</li><li> USB Cable</li><li> Quick Start Guide</li><li> Regulatory Guide</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Language Emulation | ZPL II |
| Platform Supported | Android |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Label Width | 2.24" |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ZD4AH22-D01M00EZ |
| Operating System Supported | <ul><li> Link-OS</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | Codabar |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5.98 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA AIT HEALTHCARE H2 and similar brands
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 HEALTHCARE 300 DPI USB USB HOST ETH
ZD510 WRISTBAND ZPL II XML 300DPI US CORD USB ENET BT
ZD421 DT PRINTER HEALTHCARE 203DPI USB HOST ENET BTLE5 US CORD
More from ZEBRA AIT HEALTHCARE H2
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
