
DIGITAL TEMPERATURE SENSOR BLANKING PANEL RACKMOUNT PANEL LCD
DIGITAL TEMPERATURE SENSOR BLANKING PANEL RACKMOUNT PANEL LCD
Key Features
- Cold-rolled steel panel fills unused rack space to give enclosure a clean, sleek look
- Protects rack-mount equipment by improving airflow and cooling efficiency
- Included temperature sensor identifies hot spots within the rack up to 6 ft. away
- Front-panel LCD displays rack temperature in Fahrenheit or Celsius
- Mounts easily into 1U of space in your EIA-standard 19 in. rack enclosure
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1U Blanking Panel with Temperature Sensor Helps Improve Rack Cooling Efficiency
This cold-rolled steel SmartRack® blanking panel with a black powder-coated finish fills 1U of unused space in your EIA-standard 19-inch rack. Not only does this give your rack a sleek, clean look, but it also protects your valuable equipment by improving airflow. By closing off unused rack openings, this blanking panel prevents hot air from recirculating through open spaces. This reduces operating costs, improves performance and provides longer lifespans for your equipment.
Helps You Precisely Measure Your Rack Temperature, Even High Up
The SR1UPNLTEMP helps you notice hot spots at the top of your rack with the included temperature sensor. The six-foot sensor reaches every crack and crevice within your rack and finds hot spots. The sensor accurately measures the rack temperature within 2°F and 1°C and a range of -58°-302°F and -50°-150°C.
LCD Indicator Lets You Keep a Close Watch on Environmental Changes
A front-panel LCD lets you monitor the rack temperature in either Fahrenheit or Celsius. One front rocker switch flips between °F and °C. The other turns the SR1UPNLTEMP on and off. The included 12V DC power supply features a six-foot cord and NEMA 1-15P plug that connects to an AC wall outlet, PDU or UPS system.
Tech Specs
| Depth | 3.7" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack Mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1U Digital Temperature Sensor, Blanking Panel, LCD |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | <ul> <li>SR1UPNLTEMP 1U Blanking Panel</li> <li>Temperature sensor</li> <li>12V DC power supply with 6 ft. cord and NEMA 1-15P plug</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.47 lb |
Show all 16 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SR1UPNLTEMP |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WELL from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.