DIGI INTL - IM
DIGI ONE IAP
$551.90
DIGI ONE SP 1PORT DEVICE SERVER W/RS232/422/485 10/100BT ETHERNET
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Depth | 0.9" |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Height | 3.7" |
| Brand Name | Digi |
| Form Factor | Desktop |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Digi International |
| Product Line | Digi One |
| Product Name | One SP Device Server |
| Product Type | Device Server |
| Compatibility | OPERATING SYSTEMS: <ul><li>RealPort drivers for COM/TTY support:<br> - AIX<br> - HP-UX<br> - Linux<br> - Microsoft® Windows 98/98SE<br> - Microsoft® Windows ME<br> - Microsoft® Windows XP®<br> - Microsoft Windows 2000®<br> - Microsoft Windows NT®<br> - SCO® OpenServer<br> - SCO UnixWare<br> - Solaris (Intel)<br> - Solaris (SPARC)</li></ul> |
| Input Current | 400 mA |
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Product Model | Digi One SP |
| Product Family | Digi One |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| Additional Information | <ul><li>Easy configuration using install CD</li><li>Patented Digi RealPort® technology for COM or TTY port control and management</li><li>TCP/UDP Socket Services for broad device connectivity and application use</li><li>Auto-connect the serial device to networked server using raw, Telnet, Rlogin</li><li>Reverse Telnet for easy access of serial devices from network</li><li>Easy configuration through web interface (HTTP)</li><li>Switch selectable EIA-232/422/485 for simple interfacing to any type of serial device</li><li>Full modem and hardware flow control</li><li>Input power supports 9-30Vdc @ .5Amps max</li></ul> |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | 70001851 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15, A</li><li>CE</li><li>EN5024-1</li><li>EN 50082-1</li><li>UL 1950</li><li>CSA 22.2 No 950</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.digi.com |
| Additional Warranty Information | You can purchase with confidence knowing that Digi is here to support you with expert technical support |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
More in DEVSVR from DIGI INTL - IM and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.