California Proposition 65 Warning
HUBPORT 4C 5.5-30V B CONNECTOR
HUBPORT 4C 5.5-30V B CONNECTOR
Key Features
- With USB interface, you can connect computer peripherals with no drivers required
- With 4 USB ports, connect/disconnect devices while not having to shut down the system
- USB Hub provides an affordable firewall solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Hubport offers a simple solution for adding switched Universal Serial Bus (USB) ports to a PC, server or thin client. This external, user installable solution plugs into an existing USB port to provide four or seven additional USB 2.0 ports in a compact chassis for instant peripheral device connectivity. The switched USB architecture guarantees maximum performance on all ports simultaneously. Hubport is available in AC powered and DC powered models.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Digi |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Digi International |
| Product Line | Hubport |
| Product Name | Hubport/4c DC 5.5-30V powered 4-port USB Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Product Model | Hubport/4c DC |
| Host Interface | USB |
| Package Contents | <ul><li>Hubport/4c DC 5.5-30V powered 4-port USB Hub</li><li>1-meter USB Cable</li></ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 6.20 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | 301-1010-44 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.digi.com |
Related Products
More in USBCON from DIGI INTL - IM and similar brands
More from DIGI INTL - IM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





