
DESK MOUNT FOR SIT STAND STANDING WORKSTATION
DESK MOUNT FOR SIT STAND STANDING WORKSTATION
Key Features
- Clamps to fixed surface to leave valuable desk or table space clear
- Adjusts to fit wide range of flat-screen monitors from 13 to 32 in.
- Extra-large keyboard tray flips up when not in use to conserve valuable workspace
- Monitor tilts from -180° to +180° and rotates 360° to customize the ideal viewing angle
- Includes necessary mounting hardware for immediate installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
Enjoy the Benefits of Standing During Your Workday
This WorkWise™ sit-stand workstation clamps to the edge of a fixed-height table or desk, allowing you to enjoy the benefits of better workplace ergonomics. Standing for part of the day can help increase metabolism, improve alertness and productivity, reduce fatigue and decrease the risk of repetitive stress injuries. Ideal for home, school or office use, the WWSS1332C clamps to most fixed surfaces from one to 3.4 inches thick.
Easy to Adjust to Your Liking With a Single Touch
Just one touch is all it takes to adjust your workstation's angles and heights to fit your comfort level. All sections move together for smooth transitions between sitting and standing modes. The full-motion arm tilts from -180° to +180° to give you plenty of flexibility in minimizing glare and providing comfortable viewing. It also rotates 360 degrees for viewing in portrait or landscape orientation. Increase or decrease tension using the included hex key to compensate for heavier or lighter loads.
Versatile Mounting Options Require Minimal Desk Space
This sit-stand workstation offers two different mounting methods: desk clamp or grommet mount. For easy and convenient installation and removal, use the desk clamp mounting option. For a permanent mounting solution, use the grommet mounting option. Necessary mounting hardware is included.
VESA-Compliant Mount Supports Up to 17.6 lb.
The VESA-compliant single-arm mount fits most flat-panel monitors, televisions and other displays from 13 to 32 inches. It's compatible with 75 x 75 mm and 100 x 100 mm VESA mounting-hole patterns.
Extra-Large Keyboard Tray Holds the Most Popular Models
The large keyboard tray measures 26.2 x 10.2 inches and flips up to save space when not in use. A secondary surface is ideal for telephones, fans and other desk accessories.
5-Year Warranty and Environmentally Responsible Design
The WWSS1332C sit-stand workstation comes with a 5-year warranty. It's manufactured in compliance with strict RoHS specifications, reflecting Tripp Lite's commitment to environmental responsibility.
Tech Specs
| Depth | 40.20" |
|---|---|
| Width | 45.30" |
| Height | 26.20" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | WorkWise |
| Product Name | WorkWise Desk-Mounted Workstation, Single Display |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Color | Black |
| Product Model | WWSS1332C |
| Product Family | WorkWise |
Show all 24 specsShow fewer
| Device Supported | Monitor |
|---|---|
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Package Contents | <ul> <li>Bracket Arm</li> <li>Support Mast</li> <li>Keyboard Shelf</li> <li>Clamp Top</li> <li>Clamp Bottom</li> <li>Cable Clamp</li> <li>Grommet Mount Plate</li> <li>Pressure Plate</li> <li>Wrench</li> <li>Hex Key, 4 mm</li> <li>Hex Key, 6 mm</li> <li>Mounting Hardware</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 26 lb |
| Maximum Load Capacity | 18 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WWSS1332C |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


DISPLAYPORT TO DVI SPLITTER 1080P 1920X1080 60HZ 2-PORT

DISPLAYPORT TO VGA SPLITTER 2-PORT 1080P 1920 X 1080 60HZ

DISPLAYPORT TO HDMI SPLITTER 2-PORT 1080P 1920X1080 60HZ
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.