
DELL WIRED HEADSET - WH125
DELL WIRED HEADSET - WH125
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The WH125 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Volume earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Hassle-free connectivity
Enjoy seamless USB-A connectivity for a simple plug-and-play experience that delivers clear audio communication right away.
Enhanced convenience
Effortlessly control volume and mute settings with the inline controller, adjust the 270° rotatable boom mic for left or right-side use and keep cords organized with the Cord Storage fastener. Plus, enjoy long-term reliability and peace of mind with a 3-year warranty.
Reliable audio
Sound professional with a uni-directional mic designed to pick up your voice and make sure it's heard clearly.
All-day comfort, tailored for you
Enjoy a lightweight, cushioned fit designed for all-day wear, providing comfort while you work.
Your everyday headset
Whether in offices, classrooms or beyond, enjoy seamless productivity with a lightweight design that's compatible with leading UC platforms.
Tech Specs
| Features | Lightweight |
|---|---|
| AI-powered | No |
| Brand Name | Dell |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.06" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 6.89 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | Wired Headset - WH125 |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <ul><li>Zoom</li><li>Microsoft Teams</li><li>Google Meet</li><li>Cisco WebEx</li><li>Slack</li><li>Cisco Jabber</li><li>Rainbow</li><li>Amazon Chime</li></ul><p><br /></p> |
Show all 38 specsShow fewer
| Earpiece Type | Binaural |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | WH125 |
| TAA Compliant | No |
| Host Interface | USB Type A |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | No |
| Application/Usage | Music |
| Earpiece Controls | Volume |
| Headband Material | Plastic |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Zoom Certification | No |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Number of Microphones | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | WH125-DWW |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Microsoft Teams Certification | No |
| Weight (Approximate) with Cable | 4.32 oz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




