DELL PRO SLIM ALL-IN-ONE STAND - OSS25
DELL PRO SLIM ALL-IN-ONE STAND - OSS25
Key Features
- Maximizes viewing comfort with perfect positioning
- Allows a maximum load of 12.79 lb, ensuring complete protection of your equipment
- monitor stand - Perfect in size to make viewing extremely comfortable. Also, supports up to 27"
- Quick Release Mechanism feature for maximum productivity
- Beautiful silver color enriches the appearance
- Made with durable and sturdy steel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Set up with ease
Effortlessly deploy your fleet with Dell Quick Release and VESA-supported mounting. Secure your setup with support for padlock and Kensington locks.
Work without clutter
Tidy up your workspace with a slim-designed stand featuring improved cable routing management, a cable cover and a retractable handle for easy transport.
Adjust to your comfort
Tilt, pivot, swivel and adjust the height of your setup up to 150mm for maximum comfort and productivity.
Sustainability, elevated
This All-in-One stand is crafted with 41% recycled content including post-consumer recycled steel, aluminium and plastic. It also ships in packaging made with 100% recycled or renewable materials. With every stand we build, it takes us one step closer to a more sustainable future.
Tech Specs
| Width | 9.92" |
|---|---|
| Height | 17.09" |
| Length | 11.02" |
| Features | Cable Management |
| Brand Name | Dell |
| Tilt Angle | -5° to +21° |
| Form Factor | Desk |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Pivot Detail | +/- 90° |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro Slim All-in-One Stand |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| Compatibility | <ul><li>Dell Pro Slim QCS1250</li><li>Dell Pro Slim Plus QBS1250</li><li>Dell Pro Max Slim FCS1250 (up to 65W only)</li><li>Dell Pro Slim QCS1255</li></ul><p><br /></p> |
| Product Color | Silver |
| Product Family | Pro |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Package Contents | <ul><li>Pro Slim All-in-One Stand - OSS25</li><li>Cable Cover</li><li>VESA Adapter Plate</li><li>Thumbscrew</li><li>Screws</li><li>Spacers</li><li>Documentation</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Display Screen |
| Assembly Required | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Maximum Load Capacity | 12.79 lb |
| Minimum Load Capacity | 4.85 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Display Type Supported | Computer Monitor |
| Manufacturer Part Number | DELL-OSS25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 19" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 5.90" |
Related Products
More in CPU-ST from DELL PERIPHERALS and similar brands

MICRO FORM FACTOR ALL-IN-ONE STAND MFS22
THINKCENTRE TINY VESA MOUNT II
SMART BUY DM V4+ VESA SLEEVE
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



