
DELL PCN 3561 I5-11500H REFURB 8G 256NVM 15FHD W11P CAM TCH GR A
DELL PCN 3561 I5-11500H REFURB 8G 256NVM 15FHD W11P CAM TCH GR A
Key Features
- The Intel Core i5 2.90 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
- The NVIDIA Quadro T600 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built to withstand continuous use, the Mobile Workstation Precision 3561 Recertified Laptop PC from Dell is powered by the Intel Core i5-11500H 2.9GHz processor and 8GB of DDR4 memory greatly enhancing the system's multitasking operations so you can gain more productivity and run required applications easily.
The 15.6-inch Full HD touchscreen display is fully utilized by the Nvidia T600 4GB card for graphics intensive tasks. For storage, a 256GB M.2 NVMe solid state drive is installed to help you save and handle numerous digital data as needed. Work long hours in comfort with its precision-tuned keyboard, when you're done with your work, you can surf the internet or stream a movie via wifi. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Dell Precision 3561 Recertified Notebook PC has it all, get yours today!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.2" |
| Width | 14.1" |
| Height | 0.95" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | Precision |
Show all 53 specsShow fewer
| Product Name | Precision 3561 Mobile Workstation |
|---|---|
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Model | 3561 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Precision 3000 |
| Product Series | 3000 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-11500H |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Precision 3561 Mobile Workstation</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.95 lb |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Included Charger Power | 90 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Manufacturer Part Number | J5-P3561A21 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Model | Quadro T600 |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in MB-WST from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






