
DELL PRN 5560 I7-11800H REFURB 16B 256NVM 15 FHD GR A
DELL PRN 5560 I7-11800H REFURB 16B 256NVM 15 FHD GR A
Key Features
- The Intel Core i7 2.30 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA Quadro T1200 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built to withstand continuous use, the Mobile Workstation Precision 5560 Refurbished Laptop PC from Dell is powered by the Intel Core i7-11800H 2.3GHz processor and 16GB of DDR4 memory greatly enhancing the system's multitasking operations so you can gain more productivity and run required applications easily.
The 15.6-inch Full HD display is fully utilized by the Nvidia Quadro T1200 4GB card for graphics intensive tasks. For storage, a 256GB M.2 NVMe solid state drive is installed to help you save and handle numerous digital data as needed. Work long hours in comfort with its precision-tuned keyboard, when you're done with your work, you can surf the internet or stream a movie via wifi. This product has been refurbished by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Dell Precision 5560 Refurbished Notebook PC with Windows 11 Pro has it all, get yours today!
Tech Specs
| Depth | 9.1" |
|---|---|
| Width | 13.6" |
| Height | 0.46" |
| Chipset | Intel |
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 15.6" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | Precision |
| Product Name | Precision 5560 Mobile Workstation |
Show all 57 specsShow fewer
| Product Type | Mobile Workstation |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Product Model | 5560 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | Precision 5000 |
| Product Series | 5000 |
| Processor Model | i7-11800H |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Precision 5560 Mobile Workstation</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Memory Card Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Weight (Approximate) | 4.06 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Included Charger Power | 90 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Manufacturer Part Number | J5-P5560A23 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Model | Quadro T1200 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Related Products
More in MB-WST from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






