DELL 7060 MICRO I5-8500T REFURB 16GB 256SSD W10P6 GR A
DELL 7060 MICRO I5-8500T REFURB 16GB 256SSD W10P6 GR A
Key Features
- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 10 Pro OS supports Snap Assist and virtual desktops plus enterprise tools like BitLocker and Remote Desktop for secure multitasking
- Micro PC form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Enables high-speed data transmission and power delivery via USB Type-C for efficient device connectivity and streamlined workflow integration
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7060 micro Refurbished Desktop PC. This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the 8th generation Intel Core i5-8500T 2.1GHz CPU and 16GB of fast DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 256GB solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. Purchase the Dell Optiplex 7060 Refurbished micro PC with Windows 10 Professional 64bit and ease your heavy workload.
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 1.4" |
| Height | 7.2" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Micro PC |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | OptiPlex 7060 Desktop Computer |
Show all 46 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Product Model | 7060 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i5-8500T |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Package Contents | <ul><li> OptiPlex 7060 Desktop Computer</li><li> Keyboard</li><li> Mouse</li></ul> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1xUSB 3.1 Gen2 Type -C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | J1-7060MA09 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in TOWER from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




