DELL 5421 I5-11500H REFURB 32G 512SSD 14FHD CAM W11P TCH GR A
DELL 5421 I5-11500H REFURB 32G 512SSD 14FHD CAM W11P TCH GR A
Key Features
- The Intel Core i5 2.90 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built to withstand continuous use, the Recertified Latitude 5421 Laptop PC from Dell is powered by the Intel Core i5-11500H 2.9GHz processor greatly enhancing the system's multitasking operations so you can gain more productivity and run required applications easily.
It is packed with 32GB of DDR4 memory and a massive 512GB solid state drive for smoother operation and multitasking. The full HD 14-inch touch display is perfect for both work and play. Also it runs on the new Windows 11 Pro operating system for improved performance. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Order the Recertified Dell Latitude 5421 Laptop PC right now!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.92" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | Latitude |
Show all 53 specsShow fewer
| Product Name | Latitude 5421 Notebook |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Product Model | 5421 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Latitude 5400 |
| Product Series | 5400 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-11500H |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Latitude 9420 Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Included Charger Power | 90 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | J5-L5421A03 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems.</p> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in TOWER from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




