
California Proposition 65 Warning
DEFCON ULTIMATE UNIVERSAL LOCK RESETTABLE COMBINATION BULK-ASP96
DEFCON ULTIMATE UNIVERSAL LOCK RESETTABLE COMBINATION BULK-ASP96
Key Features
- Compatible with most major lock slot formats, including oversized wedge slots
- Eliminates the need for interchangeable heads
- Protect virtually any laptop, docking station, or monitor
- User-resettable 4-digit code provides up to 10,000 codes
- 360° rotating head
- 6.5 ft./2 m galvanized and sleeved steel cable
- PA400P base plates or ASPA28USZ cubicle anchors sold separately
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Whether you're working from home, the airport lounge, or a coffee shop, laptop locks are a must-have if you want to secure your equipment and make sure no one gets a hold of your information. The DEFCON™ Ultimate Universal Resettable Combination Lock is your ideal security companion because it's easy-to-use and easy to carry with its slim size, making it great for slim devices. It attaches to most major lock slot designs like Kensington® Nano, Kensington K-Slot, even the oversized Noble wedge-shaped lock slots, ensuring your laptop, docking station, or monitor stay right where they need to be.
The universal fit paired with the resettable combination lock means there'll be no more worrying about losing interchangeable heads or keys. Plus, its 4-digit combo lock provides up to 10,000 different codes, even further safeguarding your equipment from attempted combination guesses.
The lock head can be rotated a full 360 degrees, which helps with usability, while its 6.5-foot cable of galvanized and sleeved steel makes it cut-proof and rust-resistant, yet flexible for simple installation.
Wherever your workday takes you, the DEFCON™ Ultimate Universal Resettable Combination Lock can give you peace of mind to ensure your expensive equipment stays safe.
No Master Key Required
Gone are the days of losing your lock key in your desk drawer. This resettable lock is equipped with a 4-digit turn-style code that supports 10,000 user-selectable, unique combinations.
360 Degree Lock Head Rotation
The rotating lock head allows the lock to turn easily while still secured within the lock slot. This makes for effortless device locking and unlocking.
Flexible and Cut-Resistant
Set in 6.5 feet (2 meters) of galvanized and sleeved steel, the cables on the DEFCON™ Ultimate Universal Lock are a cut-proof theft deterrent. It's extra long for easy, flexible installation to make securing your devices simple and straightforward.
One Size Fits Most
With a unique design for a secured, universal fit, we've eliminated the need for interchangeable heads, which means there aren't heads to lose or replace. This lock fits virtually any lock slot, including Kensington® Nano, Kensington K-Slot, and the oversized Noble wedge-shaped lock slots.
Tech Specs
| Depth | 0.7" |
|---|---|
| Width | 80" |
| Height | 1.9" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Cut Proof |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | DEFCON |
| Product Name | DEFCON Ultimate Universal Resettable Combination Lock |
| Product Type | Cable Lock |
| Product Color | Silver |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Model | ASP96RGLX |
|---|---|
| Product Family | DEFCON |
| Device Supported | Monitor |
| Product Material | Galvanized Steel |
| Country of Origin | Taiwan |
| Security Features | Wedge Lock Slot |
| Locking Combination | 4-digit |
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Lock Configuration Type | Patented T-bar/Combination Lock |
| Manufacturer Part Number | ASP96RGLX |
| Lock Configuration Feature | Resettable |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in ATHEFT from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




