CX-50 GEN2 SET CLICKSHARE BASE + 2 BUTTONS TAA COMPLIANT
CX-50 GEN2 SET CLICKSHARE BASE + 2 BUTTONS TAA COMPLIANT
Key Features
- Dual screen: people and content side by side on two displays
- Effortless switching between UC mode and BYOM experience
- Wired roomdock for 4K content sharing and alternative connectivity
- Carbon-neutral
- 100% secure, encrypted and cloud-managed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium conferencing solution for high-impact rooms
ClickShare CX-50 2nd generation brings flexible wireless conferencing in high-impact meeting spaces and board rooms. When you walk into the meeting room, ClickShare automatically connects you to room devices like cameras, mics, speakers, sound bars and displays.
Start a meeting from your laptop within seconds, using your preferred video conferencing platform. Make hybrid meetings easy, with just one click on the ClickShare Button or the ClickShare App, both for employees and guests.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8" |
| Width | 7.9" |
| Height | 1.5" |
| Features | Kensington Lock |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Barco |
| Form Factor | Standalone |
| Manufacturer | Barco |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | ClickShare |
| Product Name | ClickShare CX-50 Gen2 - US Version With 2 Buttons |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Video Conference Equipment |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | CX-50 |
| Audio Line Out | Yes |
| Product Family | ClickShare CX |
| Product Series | CX |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Application/Usage | Boardroom |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.17 lb |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Graphics Modes (Content) | 4K UHD |
| Manufacturer Part Number | R9861622USB2 |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Operating System Supported | Apple iOS 14 |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Manufacturer Website Address | http://www.barco.com |
| Additional Warranty Information | All Barco Click Share items offer a FREE 5 year warranty if partners register their products using Barcos XMS software |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Unified Communications Platform | Microsoft Teams |
| Maximum Video Resolution (Content) | 3840 x 2160 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-MP from BARCO and similar brands
REMOTE CONTROL - GRAPHITE FOR USE WITH RALLY BAR

SYNC 10 SY10 USB-A/C WW
POLY STUDIO X52 WALL MOUNT
More from BARCO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



